CAF 2015 / Zambia, detinatoarea titlului din 2012, invinsa de Tunisia! Fundasul Astrei, Ben Youssef, pasa de gol!

Tunisia-CAF-2015In primul meci al zilei de joi, Zambia a condus pe Tunisia, insa la final, detinatoarea titlului din 2012 avea sa fie echipa invinsa, tunisienii intorcand soarta partidei cu doua goluri in repriza secunda.

Prima repriza s-a terminat fara gol marcat, desi zambienii au dominat marea majoritate a timpului. In aceeasi nota au continuat sa joace si in repriza secunda, iar Mayuka, atacantul lui Sochaux, a rasplatit eforturile colegilor sai marcand in minutul 59. Tunisienii nu s-au predat si au reusit sa egaleze, zece minute mai tarziu, dupa o mare greseala in apararea adversarilor. Akaichi a impins mingea in poarta, din 3-4 metri, dupa un corner executat de fundasul Astrei Giurgiu, Ben Youssef.

Finalul a apartinut tunisienilor, mult mai proaspeti, ceea ce le-a permis sa inscrie golul decisiv prin Chikhaoui, mijlocasul lui FC Zurich, in minutul 88.

In cea de-a doua partida din grupa B, de la ora 21:00, se vor intalni Insulele Capului Verde si R.D. Congo