Energia Tg.Jiu pierde in Kazahstan, patru echipe cu acelasi punctaj!

baschet-tgjiuDupa victoria la 33 de puncte in fata belgienilor de la Okapi Analstar, 93-60, Energia Tg.Jiu a fost invinsa la scor in deplasare de BC Astana, in grupa I din Eurochallenge. A pierdut si Enel Brindisi, pe terenul formatiei intrecute de gorjeni. In aceasta situatie, toate cele patru echipe au cate doua puncte, dupa tot atatea partide, fiind despartite de cosaveraj, favorabil teamului din Kazahstan.

Teamul nostru n-a rezistat fortei celor de la BC Astana, cedand cu 89-113, dupa ce la pauza diferenta era de numai sapte puncte, 50-57. Glyniadakis a fost cosgeterul formatiei din orasul lui Brancusi, 24 puncte si opt recuperari, secondat de Watson, 17. De la invingatori au iesit in evidenta Johnson, 29 puncte, 13 asisturi, double-double si Caner-Medley, 25.

In celalalt meci, Okapi Analstar a intrecut pe Enel Brindisi, scor 86-81, intorcand rezultatul nefavorabil din prima repriza, 33-49. BC Astana conduce grupa, avand diferenta de cosaveraj +15, urmata de Energia +9, Enel Brindisi +4, Okapi -24.

Formatia gorjeana va juca martea viitoare tot in deplasare, la Brindisi, iar Astana, la Okapi.