CAF 2015 / Cu un om mai putin in repriza secunda, Coasta de Fildes a remizat cu Guineea. Remiza si intre Mali si Camerun

Coasta-de-Fildes-CAF-2015In prima partida a grupei D, Costa de Fildes, una dintre favoritele la castigarea CAF 2015, a jucat impotriva Guineei, pe Estadio de Malabo.

Cei care au deschis scorul au fost jucatorii din vestul Africii, prin Yattara (’36), acesta avand sa fie si scorul pauzei. In minutul 58, Gervinho, jucatorul Romei a primit direct rosu. Dupa sapte minute, selectionerul „elefantilor”, Herve Renard, il introduce pe atacantul echipei TSKA Moscova, Seidou Doumbia, iar acesta egaleaza in minutul 72.

In celalalt meci al grupei s-au intalnit Mali si Camerun, meciul dintre cele doua formatii incheindu-se cu acelasi rezultat ca si in primul meci, 1-1. Mali a deschis scorul in minutul 71, prin Yatabare, camerunaezii reusind sa egaleze cu 6 minute inainte de final, dupa golul marcat de Oyongo. Dupa prima etapa Grupei D, cele 4 formatii sunt la egalitate perfecta, cu cate un punct, un gol marcat si unul primit.