CAF 2015 / Senegalul a invins Ghana, golul izbavitor fiind marcat in prelungiri! Algeria a intors scorul si a invins pe Africa de Sud!

Senegal-CAF-2015Reprezentativa Senegalului a invins, luni, pe Estadio de Mongomo, selectionata Ghanei, scor 2-1, intr-un meci contand pentru grupa C a Cupei Africii pe Natiuni 2015, competitie ce se desfasoara in Guineea Ecuatoriala.

Pentru Senegal au marcat Biram Diouf ’58 si Sow ’90+3, in timp ce golul Ghanei a fost inscris de A. Ayew, in minutul 14, din penalty.

Poate cel mai superb meci de pana acum la Cupa Africii a fost cel dintre Algeria wi Africa de Sud, al doilea din cadrul grupei C. Nord-africanii au fost condusi cu 1-0, dar in cele din urma s-au impus cu 3-1!

Sud-africanii au deschis scorul in minutul 51 prin Thuso Phala. Dupa numai trei minute, Bafana Bafana au avut ocazia de a se desprinde pe tabela, dar Rantie a ratat o lovitura de la 11 metri.

Ocaziile s-au răzbunat si in minutul 68 a redevint egala, dupa ce fundasul Thulani si-a introdus balonul in propria poarta. Patru minute mai tarziu, Algeria a trecut in avantaj, prin Fouzi Ghoulam, portarul castigatoarei editiei din 1996 fiind in zi foarte slaba. Islam Slimani a stabilit rezultatul final, in minutul 83, cu un sut pe sub nefericitul portar Darren Keet.