Karin Knapp nu i-a putut face fata Simonei Halep! Romanca si-a aflat deja urmatoarea adversara

halep-aoSimona Halep a invins-o pe Karin Knapp, in primul meci de la Australian Open 2015, italianca punandu-i probleme in debutul partidei. S-a terminat 6-3, 6-2, pentru sportiva noastra, aceasta fiind prima intalnire dintre cele doua sportive.

Alexandra Dulgheru n-a avut nici o sansa impotriva reprezentantei gazdelor, Jarmila Gajdosova, 3-6, 4-6, aceasta urmand sa o intalneasca pe Simona Halep in turul urmator.

Partida a inceput cu italianca la serviciu

Primul game este adjudecat de Knapp, 1-0
Italianca se impune si pe serviciul Simonei, 2-0!
Primul game al jucatoarei noastre este reusit pe serviciul adversarei, re-break, 2-1
Aproximativ 8 minute a durat gameul al patrulea, pe serviciul Simonei, care si l-a adjudecat, dupa o greseala nefortata a italiencei, 2-2
Simona Halep joaca din ce in ce mai bine si isi trece in cont al doilea break in acest meci, 2-3
Al patrulea game la rand castigat de compatrioata noastra! Knapp incepe sa faca din ce in ce mai multe greseli nefortate, 2-4
Italianca a pus capat seriei negative. Halep a avut o minge de break, dar Knapp a gestionat bine situatia si a revenit, 3-4
Halep si-a adjudecat rapid game-ul opt si e la un game de castigarea primului act, 3-5
In cele din urma primul set este adjudecat de Simona Halep, dupa un nou break, 3-6

Italianca debuteaza cu break in actul secund, 1-0
Scenariu aproape identic cu cel din primul set: re-break Simona, 1-1
Simona isi castiga serviciul, pentru prima data in acest set, si preia conducerea, 1-2
Halep reuseste breakul si se despinde, 1-3
Knapp nu renunta si face si ea re-break, 2-3
Un nou break al Simonei, care e tot mai sigura de victorie, 2-4
Halep isi adjudeca fara emotii cele doua gameuri care au urmat si implicit partida, 2-6.

Kanpp, 27 de ani, ocupa locul 50 in clasamentul WTA, iar cea mai buna performanta a ei la Melbourne o reprezinta turul doi, faza atinsa in 2009 si 2014. In cariera sa, italianca a castigat un singur titlu WTA, cel de la Tashkent din septembrie 2014, dupa o finala cu Bojana Jovanovski.

In ceea ce o priveste pe Halep, a treia favorita a primului Slam al anului nu ar trebui sa aiba probleme cu Karin Knapp. Ramane insa de vazut cat de serioase au fost problemele medicale din cauza carora s-a retras de la turneul de la Sydney si daca acestea o mai chinuie.