Australia si Coreea de Sud sunt primele echipe calificate in sferturile de finala ale Cupei Asiei

oman-v-australiaAustralia si Coreea de Sud sunt primele doua echipa care si-au asigurat prezenta in fazele elimnatorii ale Cupei Asiei. Cele doua reprezentative au punctaj maxim in grupa A, dupa doua meciuri, in timp ce Kuwait si Oman au zero puncte.

In etapa a doua din grupe ce a debutat marti, Coreea de Sud a trecut de Kuwait cu 1-0, gol marcat de Nam Tae-Hee, in minutul 36, din centrarea veteranului Cha Du-Ri. Apoi, la fel ca in primul meci, Australia a marcat de patru ori. Tara gazda a invins Omanul cu 4-0, reusitele fiind semnate de Matt McKay (minutul 27), Robbie Kruse (30), Mark Milligan (45+2), din penalty, si Tomi Juric (70).

In ultima etapa, Australia si Coreea de Sud se vor intalni in meciul direct ce va decide castigatoarea grupei. O eventuala remiza ar avantaja ”cangurii”, care au golaveraj (+7), fata de (+2), cat au sud-coreenii.