EXCLUSIV / George Cosac o vrea pe Sorana in echipa de Fed Cup, dar sansele sunt minime: „Speram sa fie un spectacol si sa castigam!” Carla Suarez Navarro si Muguruza nu vor lipsi din echipa Spaniei!

George-Cosac-Fed-CupEchipele nationale de tenis feminin ale Romaniei si Spaniei se vor infrunta pentru accederea in Grupa Mondiala II, la Fed Cup. Intalnirea se va desfasura la Patinoarul „Dunarea” din Galati pe 7 si 8 februarie 2015. Presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, a precizat ca din echipa noastra va lipsi, aproape sigur, Sorana Cirstea, accidentata la finalul lui 2014 si nerefacuta total in aceasta perioada.

Am intrat in linie dreapta. Am fost la Galati, se lucreaza si cu siguranta patinoarul arena va arata foarte bine. Speram sa avem parte de un spectacol si sa castigam.

La Cluj, arena a fost data in folosinta mai tarziu, dar o avem in vedere, pentru ca daca trecem in turul urmator, Clujul este o varianta pentru urmatorul meci. Ar fi o problema de sustinere, stiind ce situatie econmica exista in tara noastra. La Galati am gasit sustinere totala si de asta am preferat sa jucam acum acolo.

Nu ne va fi usor, Spania este o echipa puternica si omogena. Deocamdata nu stim componenta lor, dar Carla Navarro va fi, asa cum si Muguruza va fi prezenta.

Imi doresc ca Sorana sa fie prezenta, este o jucatoare de moment, in sensul ca atunci cand e pe teren si e sustinuta e capabila de rezultate mari. La ora actuala, nu este refacuta 100 la suta si va fi foarte greu sa faca parte din echipa noastra.

Oricum, la feminin stam bine, avem de unde sa completam lotul.

Nu am vazut partidele Simonei din China, dar i-am transmis mesaje de felicitare. A plecat mai hotarata in acest an si ar trebui sa avem rabdare cu ea, pentru ca rezultatele pe care le asteptam cu totii vor veni.”, a declarat oficialul, in emisiunea „Executii in direct”.

Echipa castigatoare se va califica pentru barajul Grupei Mondiale, iar echipa care pierde va merge la barajul pentru Grupa Mondiala II.

Etichetat cu: , , , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Tenis

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26