Real Madrid si FC Barcelona au cedat duminica, in aceeasi etapa! Campioana Europei a pus punct seriei de 22 de succese!

Barcelona-infangere-Real-SociedadEtapa cu numarul 17 in Primera Division a fost una cu ghinion pentru granzii Real Madrid si FC Barcelona. Dupa ce madrilenii au pierdut în fata Valenciei, in deplasare, Barcelona a avut si ea aceeasi soarta la San Sebastian! Ambele partide s-au disputat duminica. A fost etapa campioanei Atletico Madrid, care a reintrat in lupta pentru titlu dupa victoria, 3-1, cu Levante.

Campioana Europei a condus cu 1-0, prin golul marcat din penalty de Ronaldo, dar gazdele au revenit spectaculos in partea a doua. Barragan si Otamendi le-a adus „liliecilor” victoria, care a oprit seria de 22 de succese la rand a Realului.

Real Sociedat a castigat cu 1-0 in fata catalanilor, dupa ce fundasul Jordi Alba a inscris in proprie poarta in minutul doi al partidei. Messi a fost rezerva, iar Luis Enrique a fost nevoit sa-l introduca la pauza, fara sa se evidentieze in vreo mare masura pana la final.

In clasament conduce Real Madrid, cu 39 de puncte, urmata de Barcelona si Atletico Madrid, ambele cu 38 de puncte, dar si cu un meci mai mult disputat decat liderul.