EXCLUSIV / Dan Cuiedan, antrenor Soimii Pancota: ”O lovitura de imagine pentru noi ar fi Adrian Pit si sunt convins ca ne va putea ajuta.”

dan-cuiedanNou-promovata Soimii Pancota ocupa locul noua in cea de-a doua serie a ligii secunde, dupa 15 meciuri, iar antrenorul Dan Cuiedan e multumit de performantele echipei din anul 2014. Acesta a zis la Sport Total FM ca isi mai doreste intariri, iar un posibil transfer ar putea fi cel al lui Adrian Pit, insa e greu de crezut ca fostul jucator al lui AS Roma va accepta sa semneze cu clubul aradean.

In anul 2014 am fost foarte multumit. Am reusit o promovare in premiera cu acest club mic, care are o istorie lunga in spate petrecuta prin esaloanele inferioare. Am reusit sa avem un parcurs de exceptie avand in vedere conditiile din Romania si din judetul Arad, de cand echipa a fost preluata de domnul Piros. Ne bucuram ca putem reprezenta judetul nostru in Liga 2.

Impactul cu Liga 2 nu a fost greu. Locul 9 este intocmai cu realitatea. Clasamentul din seria noastra este exact pentru noi. Valoare competitionala eu zic ca exista in campionat. Am reusit jocuri foarte bune si in deplasare chiar daca am pierdut uneori nemeritat. Nu pot sa spun ca am fost maturat de vreo echipa sau ca am fost presat in careu o repriza. Micile diferente sunt facute de pregatirea echipelor, de organizarea cluburilor.

Am reusit sa ma intalnesc cu presedintele. Am avut o intalnire si cu echipa si cu celalate parti care conduc clubul nostru, cu reprezentantii orasului. In momentul de fata este foarte greu sa gasesti jucatori de valoare. Este foarte greu sa incepi o noua munca. Presedintele a zis ca orice jucator care nu mai doreste sa continue acest proiect de la Pancota este liber sa plece, orice jucator care are o oferta mai buna este liber sa plece. Vrem sa completam lotul si cu doi jucatori care sunt sub limita de varsta.

Pot sa va spun ca, in ceea ce priveste programul de pregatire, totul este stabilit. Asteptam cu totii sa incepem pregatirea si sa vedem ce noutati vom avea in lot.

Mi-as dori sa am cam in fiecare compartiment cate un jucator nou. Nu pentru ca posturile ar fi deficitare, ci pentru a fi o concurenta mai mare. Mi-a dori sa echilibram lotul.

O lovitura de imagine pentru noi ar fi Adrian Pit si sunt convins ca ne va putea ajuta. Dar nu stiu daca Adrian Pit are ganduri sa vina la noi.

Suprafata noastra de joc este putin mai rea. Este un aspect luat in considerare de conducerea orasului nostru si de catre domnul Piros. Aceasta suprafata de joc este unori un adversar si pentru noi”, a declarat Dan Cuiedan in emisiunea ”Fotbal la matineu”.

Tehnicianul a deplans si situatia fotbalului din Arad, insa priveste optimist spre viitor, sperand ca lucrurile se vor imbunatati.

Suntem un oras cu traditie, cu istorie in fotbal si chiar in sport. Suferim. Este foarte, foarte greu si sunt o serie de factori care au dus la aceasta decadere. Este foarte important sa reusesti sa mentinem traditia, dar nu am reusit asta. Foarte multi jucatori din judetul nostru, foarte multi jucatori din pepiniera de la UTA, foarte multi jucatori de la celalate cluburi au fost dati la o parte si nu am mai reusit sa avem continuitate. Neavand continuitate, am pierdut factorul cel mai important – resursa umana. Pierzand asta, am ajuns sa facem tot felul de compromisuri si asta e rezultatul.

Avem echipe in esaloanele inferioare si speram sa ne revenim.

O alta problema a noastra o reprezinta bazele sportive. Dar se reconstruieste stadionul de la Arad. Echipele din liga a treia se pregatesc in niste baze foarte bune. Sebisul are o baza foarte buna.

Toti cei care investesc in fotbalul romanesc, pleaca de la niste intentii bune”, a mai zis Dan Cuiedan.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 2

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26