Baschet – Euroliga masculina, Top 16 / Campioana en-titre invinsa la Atena in reeditarea a doua finale pierdute!

baschet-mingePrimele meciuri ale Top 16 din Euroliga masculina de baschet disputate marti seara in grupa E au revenit echipelor gazda, care au fost conduse mult timp pe tabela de marcaj. Galatasaray s-a impus la noua puncte in fata formatiei lituaniene Zalgiris Kaunas, iar Panathinaikos Atena a castigat un nou duel cu castigatoarea precedentei editii, Maccabi Tel Aviv, ca si in doua finale din anul 2000 incoace.

Zalgiris a avut initiativa pana spre finalul sfertului al treilea, dupa care Galatasaray a recuperat, obtinand victoria cu 78-69 (35-41). Campioana en-titre a pierdut partida in ultimele cinci minute, scor 76-83 (43-39). Panathinaikos a restabilit egalitatea la 51, reusind sa se impuna la capatul unui ultim sfert castigat cu 23-12. Cu un trio in zi de gratie, Batista,16 puncte-Slaughter,15-Gist,15, echipa din capitala Greciei si-a satisfacut cei 11.500 de suporteri, care au incurajat-o pe tot parcursul intalnirii. De la invinsi s-au remarcat Randler, 18 si Linhart, 18.

Urmatoarele jocuri din grupele E si F se vor desfasura in a doua zi a lunii ianuarie.