Presedintele Barcelonei: ”O mare nedreptate a fost comisa astazi. Nu ne simtim protejati.”

bartomeu1JosTribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a decis marti sa mentina hotararea luata de FIFA prin care FC Barcelona nu are voie sa cumpere jucatori pe durata a doua ferestre de transferuri. Presedintele clubului catalan, Josep Maria Bartomeu, a catalogat aceasta decizie drept o mare nedreptate facuta atat Barcelonei, cat si fotbalului, in general.

Bartomeu spune ca legea a fost aplicata in litera ei si nu in spirtul ei, iar prin asta a fost creat un precedent. De asemenea, el considera ca prin aceasta decizie se incearca patarea bunei imagini pe care o are Barcelona.

O mare nedreptate a fost comisa astazi: o nedreptate pentru Barca, pentru toti copii si parintii afectati de aceasta decizie, pentru toate cluburile membre si pentru fotbal in general.

Am spus intotdeauna ca noi consideram exagerata sanctiunea primita de la FIFA. Hotararea luata de TAS, care sustine decizia FIFA, nu este buna pentru noi si nu este logica din punct de vedere sportiv.

FIFA si presedintele ei trebuie sa formeze o organizatie care protejeaza lumea fotbalului, iar o astfel de decizie se distanteaza de obiectivul lor. Nu ne simtim sustinuti sau protejati de acesti oameni care ar trebui sa faca asta.

Legea a fost aplicata in litera ei, mai degraba decat in spiritul ei. A fost creat un precedent care nu este bun pentru acest joc si care reprezinta o tentativa de a pata imaginea clubului nostru.

Doresc sa anunt ca Barca, cu mine la conducere, va lupta pentru schimbarea acestui regulament si pentru imbunatatirea lui. Sper ca FIFA va arata mai multa bunavointa pentru rescrierea acestui regulament si nici un alt club nu va mai avea de suferit o asemenea nedreptate.

Chiar si asa, le pot garanta membrilor nostri ca aceasta sanctiune nu pune in pericol proiectul nostru de la La Masia.

Raman optimist. Pe de o parte, avem un lot care ofera suficiente garantii ca putem acoperi orice nevoie a primei echipe. Pe de alta parte, trebuie sa avem in vedere si faptul ca transferurile facute vara trecuta pentru a intari echipa au fost facute si cu gandul la aceasta sanctiune, pentru a putea incerca sa castigam toate titlurile posibile, pentru a putea concura pana cand vom scapa de aceasta sanctiune”, se arata in comunicatul emis de Josep Maria Bartomeu si postat pe site-ul oficial al clubului catalan.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în Campionate externe, FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj19712
2CS U Craiova1576
3FCSB1574
4FC Botosani1367
5Astra Giurgiu1273
6ACS Poli Timisoara107-1
7Dinamo Bucuresti963
8CSM Poli Iasi97-2
9FC Voluntari87-2
10OSK Sf Gheorghe66-6
11FC Viitorul57-3
12Gaz Metan Medias47-10
13Concordia Chiajna26-4
14Juventus Bucuresti27-7