Presedintele Barcelonei: ”O mare nedreptate a fost comisa astazi. Nu ne simtim protejati.”

bartomeu1JosTribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a decis marti sa mentina hotararea luata de FIFA prin care FC Barcelona nu are voie sa cumpere jucatori pe durata a doua ferestre de transferuri. Presedintele clubului catalan, Josep Maria Bartomeu, a catalogat aceasta decizie drept o mare nedreptate facuta atat Barcelonei, cat si fotbalului, in general.

Bartomeu spune ca legea a fost aplicata in litera ei si nu in spirtul ei, iar prin asta a fost creat un precedent. De asemenea, el considera ca prin aceasta decizie se incearca patarea bunei imagini pe care o are Barcelona.

O mare nedreptate a fost comisa astazi: o nedreptate pentru Barca, pentru toti copii si parintii afectati de aceasta decizie, pentru toate cluburile membre si pentru fotbal in general.

Am spus intotdeauna ca noi consideram exagerata sanctiunea primita de la FIFA. Hotararea luata de TAS, care sustine decizia FIFA, nu este buna pentru noi si nu este logica din punct de vedere sportiv.

FIFA si presedintele ei trebuie sa formeze o organizatie care protejeaza lumea fotbalului, iar o astfel de decizie se distanteaza de obiectivul lor. Nu ne simtim sustinuti sau protejati de acesti oameni care ar trebui sa faca asta.

Legea a fost aplicata in litera ei, mai degraba decat in spiritul ei. A fost creat un precedent care nu este bun pentru acest joc si care reprezinta o tentativa de a pata imaginea clubului nostru.

Doresc sa anunt ca Barca, cu mine la conducere, va lupta pentru schimbarea acestui regulament si pentru imbunatatirea lui. Sper ca FIFA va arata mai multa bunavointa pentru rescrierea acestui regulament si nici un alt club nu va mai avea de suferit o asemenea nedreptate.

Chiar si asa, le pot garanta membrilor nostri ca aceasta sanctiune nu pune in pericol proiectul nostru de la La Masia.

Raman optimist. Pe de o parte, avem un lot care ofera suficiente garantii ca putem acoperi orice nevoie a primei echipe. Pe de alta parte, trebuie sa avem in vedere si faptul ca transferurile facute vara trecuta pentru a intari echipa au fost facute si cu gandul la aceasta sanctiune, pentru a putea incerca sa castigam toate titlurile posibile, pentru a putea concura pana cand vom scapa de aceasta sanctiune”, se arata in comunicatul emis de Josep Maria Bartomeu si postat pe site-ul oficial al clubului catalan.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în Campionate externe, FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj3421
2FCSB3221
3CS U Craiova3021
4FC Viitorul232-1
5Astra Giurgiu221-1
6CSM Poli Iasi201-1
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti2313
2FC Botosani2110
3FC Voluntari1821
4Concordia Chiajna152-1
5ACS Poli Timisoara142-2
6OSK Sf Gheorghe1220
7Gaz Metan Medias112-2
8Juventus Bucuresti1021