Nationala masculina de handbal a Romaniei a remizat in primul meci amical cu Portugalia

romania-handbalNationala masculina a Romaniei a disputat primul meci amical cu Portugalia, din seria celor trei care sunt programate sa se joace intre cele doua formatii.

Selectionerul Aihan Omer a folosit o formula de echipa mult schimbata fata de meciurile precedente, iar acest lucru s-a vazut, tricolorii facand un joc modest in fata lusitanilor. In prima repriza s-a mers cap la cap, romanii conducand doar in doua ocazii, 1-0 si 12-11. La pauza scorul era egal, 12-12.

Debutul reprizei secunde a fost foarte slab, iar portughezii s-au despreins la 4 goluri, 18-14, 19-15 si 21-17. A fost momentul in care elevii lui Aihan Omer au inscris de 6 ori la rand si conduceau cu 23-21, insa nu au mentinut ritmul, iar Portugalia a eglata din nou la 23, rezultat cu care s-a incheiat si partida.

Portugalia-Romania 23-23 (12-12)

Portugalia: Ferreira, Quintana (portari), Portela 5 goluri (1 din 7m), Solha 5, Rocha 4 (2 din 7m), Ferraz 3, Magalhaes 1, Antunes 1, Areia 1, Pesquiera 1, Duarte 1, Rui Silva 1

Romania: Pralea, Ş. Grigorașs, Tenghea (portari), Sandru 4 goluri, Cristescu 3, D. Grigoras 3, Soare 3 (toate din 7m), Chirut 2, Bujor 2, Lazar 2, Fenici 2, Pavel 1, Iancu 1, Asoltanei, Ramba, Acatrinei, Cimpan.