Liga MOL / Corona invinge acasa pe Ferencvaros si ataca podiumul!

corona-hocheiDesi a fost condusa cu 0-1, 1-3 si 3-4 de Ferencvaros Budapesta, Corona Brasov a avut o revenire puternica in ultimele noua minute, reusind sa castige cu 6-4, in fata propriilor suporteri. Rezultat, in urma caruia a acumulat 56 de puncte, cu unul mai putin decat Nove Zamky, ocupanta locului al treilea, ce urma sa joace pe terenul liderei Miskolci Jegesmedvedek.

Oaspetii au deschis scorul prin Nemeth, in minutul 6, Imecs reusind sa egaleze pentru brasoveni, dupa doua minute. Formatia ungara s-a desprins la 3-1, in urma reusitelor lui Kiss, 22 si Dubek, 26, dar Saluga, in minutul 27 si Molnar, cu un minut si jumatatae inaintea incheierii reprizei secunde au modificat tabela, 3-3. Lekai aduce pentru ultima oara in avantaj teamul din Budapesta in minutul 43. Urmeaza forcingul campioanei noastre, care inscrie de trei ori prin Saluga, 48, Filip, 51 si din nou Saluga, cu opt secunde inainte de final. Saluga ajunge la 39 de goluri marcate, fiind al doilea in ierarhia marcatorilor Ligii MOL.

Intr-un alt meci, Dab Docler Dunaujvaros, a doua clasata, s-a impus lejer acasa, 5-0 (2-0, 3-0, 0-0) cu Debreceni HK, adunand 59 de puncte. Luni seara, HC Csikszereda va intalni in propria arena pe Ferencvarosi.