Etapa fara surprize de Boxing Day: Victorii pentru Chelsea, City, United si Arsenal, Gardos a fost titular la Southampton

cityConform traditiei, Premier League a programat, pe 26 decembrie, celebra etapa de Boxing Day. Ziua a inceput, de la 14:45, cu meciul de pe ”Stanford Bridge” dintre liderul Chelsea si surpriza West Ham United, care ocupa locul patru, dupa 17 runde. ”Albastrii” au castigat cu 2-0, datorita golurilor lui John Terry si Diego Costa, si s-a distantat, pentru moment, la sase puncte de principala urmaritoare, Manchester City.

”Cetatenii” aveau insa sa invinga cu 3-1 pe West Brom si sa refaca diferenta. City a rezolvat meciul de pe ”Hawthorns” inca din prima repriza, conducand la pauza cu 3-0, prin reusitele lui Fernando, Toure si Silva. Golul de onoare a fost marcat pe final, atunci cand terenul era deja acoperit de zapada, de Brown Ideye, dupa o greseala a lui Joe Hart.

Cu acelasi scor ca si rivala din oras s-a impus si Manchester United, pe ”Old Trafford”, cu Newcastle. Wayne Rooney s-a remarcat din nou printr-o dubla (Falcao a avut un rol important la ambele goluri – assist si minge recuperata) si o pasa decisiva pentru Robin van Persie, iar United continua sa se afle la zece puncte in urma lui Chelsea. Golul de onoare pentru ”Magpies” l-a marcat Papiss Cisse din penalty, pe final.

Southampton, cu Florin Gardos titular, s-a impus cu 3-1, in deplasare, impotriva lui Crystal Palace si a revenit pe locul patru. Se pare ca ”sfintii” au depasit forma proasta din ultimele saptamani, ei ajungand, la un moment dat, la cinci infrangeri consecutive – patru in Premier League si una in Capital One Cup. 3-1 a fost scorul cel mai intalnit in aceasta zi. Pe ”Stadiums of Light”, Costel Pantilimon a fost invins de trei ori de jucatorii lui Hull City. Gaston Ramirez, James Chester si Nikica Jelavic au marcat pentru victoria ”tigrilor” in fata lui Sunderland, desi Adam Johnson a deschis scorul inca din minutul unu.

Raheem Sterling a adus victoria lui Liverpool, la Burnley, ”cormoranii” impunandu-se doar cu 1-0 in fata penultimei clasate din prima liga engleza. Cele trei puncte le-au fost insa de ajuns pentru a reveni in prima jumatate a clasamentului, in timp ce una dintre rivalele directe ale celor de la Burnley, in lupta pentru evitarea retrogradarrii, Leicester, a ajuns la al saselea esec consecutiv, dupa 1-2 cu Tottenham, echipa la care Chiriches nu a evoluat, aflandu-se intreg meciul pe banca de rezerve.

Boxing Day s-a incheiat cu victoria la limita a lui Arsenal in fata celor de la QPR 2-1. Alexis Sanchez a deschis scorul in minutul 37, dupa ce a ratat un 11m in minutul 9, iar Tomas Rosicky l-a majorat in minutul 65, astfel incat golul din penalty al lui Charlie Austin (minutul 79) n-a fost decat unul de onoare. Astfel, echipa lui Wenger se afla pe locul sase, dupa 18 meciuri, cu 30 de puncte, doua mai putin decat Southampton (locul 4).

Rezultatele complete de Boxing Day (Etapa a 18-a):

Chelsea – West Ham United 2-0 (Terry 31’, Costa 62’)

Burnley – Liverpool 0-1 (Sterling 62’)

Crystal Palace – Southampton 1-3 (Dann 86’ / Mane 17’, Bertrand 48’, Alderweireld 53’)

Everton – Stoke City 0-1 (Bojan 38’-penalty)

Leicester City – Tottenham Hotspur 1-2 (Ulloa 48’ / Kane 1’, Eriksen 71’)

Manchester United – Newcastle United 3-1 (Rooney 23’, 36’, van Persie 53’ / Cisse 87’-penalty)

Sunderland – Hull City 1-3 (Johnson 1’ / Ramirez 32’, Chester 51’, Jelavic 90’)

Swansea City – Aston Villa 1-0 (Sigurdsson 13’)

West Bromwich Albion – Manchester City 1-3 (Ideye 87’ / Fernando 8’, Toure 13’-penalty, Silva 34’)

Arsenal – Queens Park Rangers 2-1 (Alexis 37’, Rosicky 65’ / Austin 79’-penalty)