Napoli castiga SuperCoppa Italiana dupa noua serii de penalty-uri cu Juventus

napoli supercupaNapoli a devenit supercampioana Italiei, luni seara, la Doha, in Qatar, dupa ce a dispus de Juventus in urma loviturilor de departajare. Scorul dupa 90 de minute a fost 1-1, dupa 120, 2-2, si s-a ajuns la penalty-uri, acolo unde jucatorii lui Rafa Benitez s-au impus cu 6-5, dupa noua serii, chiar daca Gianluigi Buffon a aparat trei suturi.

Cele patru goluri din intervalul de 120 de minute au fost marcate de catre doi argentinieni. Carlos Tevez a deschis scorul rapid, inca din minutul cinci, din pozitie de singur cu portarul, dupa ce Koulibaly si Albiol s-au ciocnit in afara careului. Repriza a doua a adus egalarea din partea lui Gonzalo Higuain, in minutul 68, dupa ce a reluat centrarea lui De Guzman dintre Chiellini si Evra.

In prelungiri au existat momente in care s-a jucat pe contre, iar ocaziile apareau succesiv la cele doua porti. Primul a marcat, din nou, decarul ”bianconerilor”, in minutul 107, cu un sut de la marginea careului, care l-a prins pe picior gresit pe portarul Rafael Cabral. Cand parea ca trofeul va merge spre ”Batrana Doamna”, ”Pipita” a egalat din nou, in urma unei faze confuze din careul advers, la care torinezii n-au reusit sa respinga mingea. Fostul atacant a lui Real Madrid, a impins balonul in poarta desi a reluat defectuos din cadere.

La loviturile de departajare, Buffon a aparat primul penalty, pe cel al lui Jorginho, dupa care Tevez a trimis in bara. Au urmat transformarile lui Ghoulam, Vidal, Albio, Pogba, Inler, Marchisio, Higuain, Morata, Gargano si Bonucci. In a saptea serie, Buffon s-a intins din nou foarte bine si a scos sutul lui Mertens, dupa care Chiellini a executat prost si a trimis fix in bratele lui Rafael. Apoi, veteranul din fata lui Juventus s-a opus si in fata lui Callejon, dar Pereyra a sutat peste poarta. In sfarsit, in cea de-a noua serie, Koulibaly a inscris, dupa ce mingea a lovit mai intai bara, iar apoi Rafael a aparat lovitura batuta de Padoin, aducand SuperCupa in sudul Italiei.