UPDATE / OM castiga cu Lille si incheie turul pe primul loc! Lyon s-a distrat cu Bordeaux si a trecut peste PSG

OM-vs-LilleOlympique de Marseille s-a impus cu 2-1 in fata lui Lille OSC, duminica, pe Stade Velodrome, si incheie turul pe primul loc in Ligue 1, cu un avans de trei puncte fata de Paris Saint-Germain, care nu a reusit sa castige, sambata, cu Montpellier.

Cu Dimitri Payet neinclus in lotul pentru acest joc de catre Marcelo Bielsa, OM a deschis scorul, in minutul 32, in urma unui corner, la care Nolan Roux a deviat in proprie poarta centrarea lui Thauvin. In minutul 61, Idrissa Gueye a egalat printr-un sut deviat si ar fi putut sa treaca in avantaj, insa Mandanda s-a opus in fata lui Origi, acelasi Gueye si Mavuba. Folosit rar ca titular, Michy Batshuayi le-a adus victoria gazdelor in minutul 69, dupa un assist venit tot de la Thauvin. Acest meci a reprezentat si un nou record de asistenta pe ”Velodrome”, in tribune aflandu-se 62.408 spectatori.

Dupa ce, timp de mai multe etape, ecartul dintre OM si PSG a fost de doar un punct, la jumatatea sezonului acesta a crescut la trei, intrucat parizienii au facut doar un 0-0 in fata lui Montpellier, echipa ce a venit in capitala Frantei fara sa fie prea preocupata de faza de atac.

In acest joc si la startul acestui sezon, mijlocul liniei mediane nu a fost suficient de agresiv. Anul trecut cautam sa incriem primii. Asta ne lipseste acum. Avem multe oportunitati, ne lipseste eficienta in fata portii. Pierdem multe puncte. Nu cred ca GuiNgamp sau Montpellier ne sunt superioare. Trebuie sa ne reincarcam bateriile, pauza de iarna vine bine pentru noi, din punct de vedere mental si fizic”, a declarat Laurent Blanc, antrenorul lui PSG.

PSG a fost depasita de catre Olympique Lyon, echipa lui Hubert Fournier impunandu-se cu un scor cat se poate de categoric, 5-0, in deplasarea de la Bordeaux, de duminica seara. Alexandre Lacazette (minutele 39 si 90), Corentin Tolisso (56), Nabil Fekir (81) si Jordan Ferri (85) au marcat cele cinci goluri, „Les Gones” se claseaza pe pozitia secunda la jumatatea campionatului, la doua puncte dupa OM, dar cu cel mai bun golaveraj din prima liga franceza.

Nici AS Saint-Etienne nu s-a lasat cu mult mai prejos si a marcat de trei ori contra lui Evian Thonon Gaillard, lucru rar intalnit in meciurile lor, „verzii” fiind recunoscuti pentru meciurile inchise in care se inscriu putine goluri. Gradel, van Wolfswinkel si Hamouma au punctat pentru succesul cu 3-0 al lui ASSE care e la doar doua puncte in urma lui PSG.

In apropierea locurilor de UEFA Champions League a revenit si vice-campioana AS Monaco. Formatia din principat a ajuns la patru victorii consecutive dupa ce a castigat cu 1-0, la Metz, in aceasta ultima runda a turului.