Inter revine de la 0-2 si salveaza un punct cu Lazio. Kovacic a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale weekend-ului

kovacic-gol-lazioInternazionale Milano a facut doar un 2-2 cu Lazio si isi continua forma proasta, ramanand cu o singura victorie in Seria A dupa revenirea lui Roberto Mancini. Insa revenirea din repriza a doua a facut ca ”nerazzurri” sa evite o alta infrangere, intrucat capitolinii au condus cu 2-0 la pauza.

Scapat din marcaj, Felipe Anderson a deschis scorul inca din minutul doi, dupa o centrare a lui Stefan Radu de pe partea stanga. Acelasi brazilian a facut 2-0, in minutul 37, dupa o actiune personala, el profitand si de lipsa de organizare din apararea Interului.

Mateo Kovacic a reusit golul serii in minutul 66, croatul reluand din afara careului, din volley, sub bara, o minge respinsa de apararea laziala, la un corner.

A fost cel mai frumos gol al meu, dar sunt dezamagit ca nu am putut sa castigam. Nu suntem fericiti, am facut greseli la golurile lor si trebuie sa ne regrupam. Am fost lipsiti de agresivitate, iar ei au inceput meciul mai bine.

Cand esti condus cu doua goluri, devine dificil sa castigi. Ne lipseste continuitatea, dar abia am inceput sa lucram cu noul antrenor si sunt sigur ca vom progresa. Fac ceea ce-mi cere antrenorul, ascult ceea ce-mi spune, sunt sigur ca ma va ajuta sa fiu mai bun”, a declarat Kovacic dupa meci.

Rodrigo Palacio a marcat din nou dupa o lunga perioada de pauza, egaland dupa o lovitura libera executat de tanarul de 17 ani, Federico Bonazzoli.

Nu am crezut niciodata ca vom schimba totul intr-o luna si vom deveni Bayern Munchen sau Barcelona. Exista putina teama atunci cand lucrurile nu merg bine. Trebuie sa trecem peste asta si sunt sigur ca o vom face. Dar asta ne va lua timp si trebuie sa facem progrese la mai multe capitole”, a spus si antrenorul Roberto Mancini.

Punctul acesta nu o ajuta pe Inter sa ajunga in prima jumatate a clasamentului, ”nerazzurri” urmand sa-si petreaca aceasta scurta pauza de iarna pe locul 11. De partea cealalta, Lazio se afla pe locul trei, dupa 16 ani, cu 27 de puncte, la fel ca Napoli si Sampdoria. De altfel, echipele situate pe locurile 3-8, Lazio (27), Napoli (27), Sampdoria (27), Genoa (26), Milan (25), Fiorentina (24), sunt despartite de doar trei puncte, in timp Juventus (39) si Roma (36) par sa se fi desprins decisiv de restul formatilor din Seria A, chiar cu trei runde inainte de finalul turului.