VIDEO / Meci incredebil intre Numancia si Lugo, in divizia secunda din Spania. S-a incheiat 6-6!

numancia-lugoSambata seara, in etapa a 18-a din Liga Adelante, a avut loc unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din 2014. Partida dintre Numancia si Lugo, doua echipe aflate la mijlocul clasamentului din divizia secunda spaniola, s-a incheiat cu incredibilul scor de 6-6, desi la pauza acesta era de 1-1. In partea a doua s-au marcat zece goluri, trei dintre ele fiind inscrise chiar dupa minutul 84.

Numancia a fost mereu echipa care a venit din urma si a egalat. Mai intai, a facut-o la 1, prin Julio Alvarez, din penalty, in minutul 34, dupa ce Iago Diaz a deschis scorul in minutul 11. Apoi, dupa pauza, in minutele 49 si 57, Lugo a punctat de doua ori, prin Pelayo si, respectiv, David Aganzo. Carlos Aranda a redus din diferenta (minutul 61), Iago Diaz a facut dubla (minutul 68), facand 4-2, dar peste doar un minut, gazdele au venit, din nou, la un gol, dupa reusita lui Sergi Enrich.

Diferenta avea insa sa creasca chiar la trei goluri in favoarea oaspetilor, Pelayo, pentru a doua oara, si David Lopez, punctant in minutule 71 si, respectiv, 79. Finalul le-a apartinut insa celor de la Numancia, Enrich (84), Natalio (89) si Aranda (90+1) aducand un punct prin golurile din ultimele minute.

Trebuie spus ca Lugo a mai reusit doua meciuri foarte spectaculoase in acest sezon – un 4-3 Osasuna, pe 27 septembrie, si un 3-3 cu Zaragoza, pe 12 octombrie.