Skrtel o egaleaza pe Arsenal in minutul 90+7! Sunderland castiga Tyne-Wear Derby pe final de meci

liverpool-arsenalIn cel mai interesant meci al etapei a 17-a, Liverpool si Arsenal au terminat la egalitate, 2-2, pe ”Anfield”. Martin Skrtel a salvat un punct pentru ”cormoranii”, care au incheiat partida in zece oameni, printr-un gol marcat in al saptelea minut de prelungiri.

Coutinho a marcat pentru 1-0, in minutul 45, cu un sut din interiorul careului, care a atins mai intai bara, dar Liverpool n-a intrat cu avantaj la pauza, pentru ca Debuchy a egalat, cu o lovitura de cap, in al doilea minut de prelungiri. In minutul 64, Olivier Giroud, a transformat in gol pasa lui Santi Cazorla, cu un sut printre picioarele lui Brad Jones, iar Arsenal avea 2-1 dupa ce trasese de doar doua ori pe poarta adversa. Arbitru Michael Oliver a acordat noua minute de prelungiri, in care au avut loc mai multe evenimente. Fabio Borini (90+2) a vazut al doilea cartonas galben, dar Liverpool a egalat meritat prin Skrtel (90+7) in urma unui corner la care slovacul a reluat cu capul, in poarta, centrarea lui Lallana.

Sunderland s-a impus in fata lui Newcastle United in Tyne-Wear Derby, cu 1-0, dupa un gol marcat de Adam Johnson in minutul 90. Reusita fostului jucator al lui Manchester City a venit in urma unui contraatac, dupa ce, la precedenta faza, Costel Pantilimon a avut o interventie exceptionala la sutul lui Sissoko.

Etapa se incheie luni seara cu Stoke City – Chelsea, de la ora 22:00.