Revenire senzationala pentru Hannover la Freiburg! Dortmund evita ultimul loc la finalul turului

scf-h96Freiburg a fost la un pas sa o invinga pe Hannover 96 si sa o trimita pe Borussia Dortmund pe ultimul loc, chiar la finalul turului din Bundesliga. Gazdele au condus cu 2-0 dupa golurile lui Frantz (minutul 45) si Kempf (minutul 81), dar H96 a facut un final de meci extraordinar. Bittencourt (minutul 83), jucator care este in continuare legat de Dortmund printr-o clauza, si Joselu (minutul 90+3) au facut ca partida sa se incheie 2-2.

Astfel, Freiburg ierneaza pe ultimul loc, cu 15 puncte, tot atatea ca si Borussia, dar cu un golaveraj inferior echipei lui Klopp.

In primul meci de duminica, Hertha Berlin a avut o prestatie jenanta in fata propriilor fani in ultima aparitie din 2014. Formatia din capitala Germaniei a pierdut cu 5-0 in fata lui Hoffenheim, iar unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren a fost John Anthony Brooks. Fundasul american si-a marcat un autogol in minutul 23 si apoi, imediat, a facut un penalty pe care l-a transformat Sejad Salihovic (minutul 26). Tot de pe punctul cu var, bosniacul avea sa faca 3-0, in minutul 39. In partea a doua, Roberto Firmino a pasat decisiv pentru ultimele doua goluri, cele marcate de Sven Schipplock (minutul 74) si Sebastian Rudy (minutul 84).