Inca o victorie si inca un trofeu pentru Real Madrid! ”Los Blancos” castiga Campionatul Mondial al Cluburilor

real madrid cwcReal Madrid s-a impus cu 2-0 in fata lui San Lorenzo in finala Campionatului Mondial al Cluburilor de la Marrakech. Acesta este cel de-al patrulea trofeu castigat de catre campiona Europei dupa UEFA Champions League, Cupa Spaniei si SuperCupa Spaniei. Totodata, prin victoria de sambata seara, ”Los Blancos” au ajuns la 22 de victorii consecutive in toate competitiile.

Primul gol a venit in minutul 37, cand, in urma unui corner executat de Kroos, Sergio Ramos i-a luat fata lui Mario Yepes si a inscris cu o lovitura de cap. In minutul 51, Isco l-a gasit, cu o pasa, pe Gareth Bale in careu, iar galezul a facut 2-0 cu un sut cu piciorul stang. Cel mai periculos jucator de la castigatoarea Copei Libertadores a fost Enzo Kalinski, dar Casillas s-a opus de fiecare data.

Neo-zeelandezii de la Auckland City au luat medaliile de bronz la acest turneu, dupa ce i-au invins pe mexicanii de la Cruz Azul, in urma loviturilor de departajare. Dupa 90 de minute scorul a fost 1-1 (De Vries a deschis scorul pentru campioana Oceaniei in minutul 45+2, iar Rojas a egalat pentru castigatoarea CONCACAF Champions League, in minutul 57), s-a trecut direct la executarea loviturilor de la 11 metri, acolo unde formatia din emisfera sudica a castigat cu 4-2.

Payne, White, Pritchett si Issa au transformat pentru Auckland, iar Gimenez si Rodriguez pentru Cruz Azul. De ratat, de la neo-zeelandezi a facut-o doar Irving (al doilea), in timp ce, de la mexicani, nu au reusit sa inscrie atat Formica (al doilea), cat si Valadez (al patrulea).