UPDATE / Norvegia e noua campioana europeana, dupa ce a invins-o pe Spania! Suedia a castigat medaliile de bronz!

norway espanaUPDATE / Norvegia a cucerit al saselea titlul european, dupa ce s-a impus cu 28-25 (10-12) in fata Spaniei, in finala de la Budapesta. Desi ibericele au controlat prima repriza, distantandu-se chiar si la cinci goluri, nordicele au intors situatia in partea a doua si si-au adjudecat medaliile de aur ale acestui Campionat European de handbal feminin disputat in Ungaria si Croatia.

Linn-Kristin Rigelhuth Koren (Norvegia) si Nerea Pena (Spania) au marcat cele mai multe goluri ale finalei, cate zece fiecare, in timp ce portarul scandinav Silje Solberg a avut o evolutie foarte buna, salvand 15 mingi.

In meciul pentru locul trei, Suedia a dispus de Muntenegru cu 25-23 (11-12). Nordicele nu s-au aflat in niciun moment in avantaj pe durata primei reprize, preluand conducerea pentru prima data in minutul 32.

Cele mai multe goluri au fost marcate de catre fosta jucatoare a Oltchimului, Katarina Bulatovic (8 goluri), urmata de MVP-ul turneului final, Isabelle Gullden (7 goluri) si de Ida Oden (6 goluri).