Chievo a castigat Derby della Scala! 3 egaluri in cele 4 meciuri jucate de la ora 16:00

paloschi-derby-scalaChievo Verona a castigat, duminica, cu 1-0 derby-ul orasului, impotriva lui Hellas Verona. Unicul gol din Derby della Scala a fost marcat de catre Alberto Paloschi, in minutul 81, reusita fostului atacant al Milanului fiind validata, desi acesta se afla intr-o pozitie de off-side.

A fost al treilea meci consecutiv intre cele doua echipe care se incheie cu scorul de 1-0. Chievo si Verona sunt si vecine de clasament, invingatorii de astazi apropiindu-se la un punct de rivalii care ocupa pozitia a 15-a.

Din cele patru partide disputate de la ora 16:00, trei s-au incheiat cu rezultate de egalitate. Atalanta-Palermo s-a terminat 3-3, dupa ce sicilienii au condus cu 2-0 si 3-1, Fiorentina nu a obtinut mai mult de 1-1, pe ”Artemio Franchi”, in fata lui Empoli, iar Sampdoria a facut un 2-2 cu Udinese, la friulani, Di Natale intrand abia in minutul 87 in locul lui Thereau.

Intr-un al duel meci, Torino a castigat cu 2-1 in fata lui Genoa, datorita dublei reusite de polonezul Glik.

Runda a 16-a din Serie A, ultima inainte de Craciun, a inceput joi, cu meciurile Cagliari-Juventus 1-3 si Napoli-Parma 2-0, intrucat ”bianconeri” si ”Partenopei” vor disputa SuperCupa luni, la Doha. Duelul pentru acest trofeu trebuia sa aiba loc inainte de startul sezonului, dar a fost reprogramat la solicitarea napoletanilor care aveau de disputat play-off-ul pentru grupele UEFA Champions League.

Sambata, Sassuolo si Cesena au remizat, 1-1, iar Roma a ramas la trei puncte in urma lui Juventus, dupa 0-0 cu AC Milan.

Etapa se incheie duminica seara cu un alt meci foarte puternic intre doua echipe importante din ”cizma”, Inter si Lazio.