Spania si Norvegia vor juca finala Campionatului European de handbal

norvegiaSpania si Norvegia se vor intalni in finala mare a Campionatului European de handbal feminin, meci se se va juca duminica seara, de la ora 19:00, la Budapesta.

Ibericele au trecut in semifinale de Muntenegru, la limita, 19-18. Spania a facut parte din grupa 1 principala, alaturi de Romania. Tricolorele antrenate de Gheorghe Tadici au invins in meciul direct cu 22-20, insa cele care au mers mai deprte au fost spanioloaicele.

In cea de-a doua semifinala s-au intalnit Norvegia si Suedia, un alt duel nordic, dupa ce norvegiencele s-au intalnit in grupe si cu Danemarca. Norvegiencele au inceput bine partida, au conds cu 3-0, 9-3, pentru ca la pauza sa se intre cu scorul de 13-11 pentru Norvegia.

Suedezele au inceput cu gol repriza secunda si s-au aflat permanent in urmarirea Norvegiei, 16-15, 17-16 si 18-17, acesta fiind momentul in care campioana olimpica a reusit sa se desprinda la 5 goluri, 22-17. Suedezele au mai recuperat din diferenta, insa experienta norvegiencelor s-a vazut pe final, cand au gestionat foarte bine ultimul sfert de ora, impunandu-se in final cu 28-25.

Pentru Norvegia au marcat Betina Riegelhuth (1 gol), Veronica Kristiansen (3), Ida Alstad (2), Heidi Loke (6), Nora Mork (5), Stine Oftedal (3), Linn-Kristin Riegelhuth Koren (4), Camilla Herrem (3), Sanna Solberg (2).

Pentru Suedia au inscris Hanna Fogelstrom (1), Jamina Roberts (1), Louise Sand (2), Johanna Ahlm (1), Linnea Torstenson (2), Isabelle Gullden (9), Jessica Hellberg (1), Nathalie Hagman (2), Ida Oden (3), Jenny Alm (2), Anna-Maria Johansson (1).

In finala mica se vor intalni, tot duminica, de la ora 16:30, Suedia si Muntenegru. Muntenegrencele sunt campioanele europene din 2012, cand au castigat titlul in fata Norvegiei, dupa un meci decis dupa prelungiri.