Falcao marcheaza, dar United calca stramb pe ”Villa Park”. City o egaleaza la puncte pe Chelsea

Falcao-vs-VillaDupa sase victorii la rand, Manchester United a facut un prim pas gresit, remizand la Birmingham, cu Aston Villa. Singura veste buna ar fi aceea ca Radamel Falcao a marcat ce-l de-al doilea gol pentru ”Red Devils”. Christian Benteke a deschis scorul in minutul 18, cu un gol superb, dupa care, columbianul a egalat la opt minute dupa pauza. Chiar daca Gabby Agbonlahor a fost eliminat in minutul 66, United nu a reusit sa profite de superioritatea numerica din finalul meciului.

Manchester City s-a impus cu 3-0 in fata lui Crystal Palace, in primul meci al etapei a 17-a si a egalat-o la puncte pe Chelsea, care ramane lider in continuare datorita unui singur gol. Trebuie insa spus ca londonezii vor juca luni seara, in deplasare, la Stoke. Dupa o prima repriza fara goluri si in care Pablo Zabaleta a ratat cea mai mare ocazie, in partea secunda, David Silva (minutele 49 si 61) a punctat de doua ori, in timp ce Yaya Toure a inchis tabela in minutul 81. De notat ar fi faptul ca Crystal Palace a redus din diferenta in minutul 68, dar golul a fost anulat pentru un off-side la James McArthur.

Southampton si-a revenit dupa cele cinci infrangeri consecutive si a invins-o cu 3-0 pe Everton, primul gol fiind de fapt un autogol al lui Romelu Lukaku. ”Sfintii” raman insa in afara locurilor de Champions League, intrucat West Ham a invins-o pe Leicester cu 2-0, iar ”vulpile” au ajuns la a zecea infrangere din ultimele 12 etape.

In celalalte meciuri disputate sambata, Tottenham, cu Chiriches rezerva, a trecut de Burnley cu 2-1, QPR, desi condusa cu 2-0, a batut-o pe West Bromwich datorita hat-trick-ului lui Charlie Austin, iar Swansea a castigat cu 1-0 la Hull.

Maine, de la 15:30, va avea loc Tyne-Wear Derby, intre Newcastle United si Sunderland, pe ”St James’ Park”, iar de la 18:00, Liverpool-Arsenal. Runda se incheie luni, de la 22:00, cu Stoke-Chelsea.