Borussia Dortmund pierde din nou si incheie turul pe loc retrogradabil. ”Stam aici ca niste idioti!”

dortmund la bremenCea mai proasta prima jumatate de sezon din ultimii 25 de ani pentru Borussia Dortmund s-a incheiat cu o noua infrangere. ”Galben-negrii” au pierdut in deplasare, cu Werder Bremen, 2-1, si vor ierna pe loc retrogradabil. Mai mult, daca Freiburg bate duminica pe Hannover, BVB va fi lanterna rosie a Bundesligii la jumatatea campionatului.

Scos din off-side de catre Piszczek, Davie Selke a deschis scorul inca din minutul 3. Acelasi Selke s-a remarcat si in minutul 62, atunci cand Fin Bartels a facut 2-0 in urma unei faze in care defensiva Borussiei a aratat deplorabil. Chiar daca Mats Hummels a inscris cu o lovitura de cap, in urma unui corner, in minutul 69, Dortmund a inregistrat a zecea infrangere a sezonului si are cele mai multe meciuri pierdute dupa 17 etape din Bundesliga.

In plus, jucatorii lui Jurgen Klopp nu au reusit sa adune decat 15 puncte in aceste runde, cu 30 mai putine fata de Bayern Munchen. In cazul in care lumea se mai gandeste la locurile de Champions League pe ”Signal Iduna Park”, trebuie spus ca echipa va avea de recuperat o distanta de 12 puncte, intrucat Borussia Monchengladbach, ocupanta locului patru, are 27 de puncte, la fel ca si urmatoarele doua clasate, Schalke si Augsburg.

Cea mai buna stire de astazi e aceea ca s-a incheiat cu fotbalul pe 2014. Toate criticile pe care le primim sunt justificate. Stam aici ca niste idioti si este complet vina noastra” Avem trei saptamani de pregatire si apoi vom repara ceea ce am facut”, a declarat Jurgen Klopp dupa meci.

In varful clasamentului, diferenta dintre Bayern si Wolfsburg ramane de 11 puncte, dupa ce ambele s-au impus in aceasta ultima etapa a turului. Bavarezii au castigat vineri seara la Mainz, cu 2-1, printr-un gol al lui Robben marcat in minutul 90, dupa ce gazdele au condus in prima repriza. Dupa doua remize, ”lupii” lui Dieter Hecking au castigat intr-o maniera asemanatoare cu cea a echipei antrenate de Pep Guardiola. FC Koln a condus cu 1-0, dar VfL a intors scorul si s-a impus cu 2-1, golul victoriei fiind inscris pe final de catre Naldo (minutul 78).

Diferenta dintre Wolfsburg si celelalte urmaritoare se mareste insa, pentru ca Bayer Leverkusen a facut doar 1-1, pe ”BayArena” cu Eintracht Frankfurt, Gladbach a pierdut cu 2-1 la Augsburg, iar Schalke-Hamburg s-a terminat 0-0.

Cu Maxim neinclus in lot, VfB Stuttgart n-a reusit mai mult de un 0-0 cu Paderborn.

Etapa se incheie maine cu duelurile Hertha Berlin – Hoffenheim si Freiburg – Hannover 96.