UPDATE / Remiza in derby-ul din Jeddah! Piturca obtine al doilea punct la arabi. Tot egal a facut si Reghe

Al-Ahli-Al-Ittihad

UPDATE – Derby-ul orasului Jeddah, dintre Al Ahli si Al Ittihad, s-a incheiat cu scorul de 1-1. Echipa lui Victor Piturca a deschis scorul prin Al Ghamdi, in minutul 54, si a fost egalata zece minut mai tarziu, de Al Somah. Este abia al doilea punct pe care fostul selectioner il obtine dupa venirea in Arabia Saudita, Al Ittihad necastigand niciunul dintre cele cinci meciuri cu Piti pe banca.

Tot cu acelasi scor s-a incheiat si meciul dintre Hajer si Al Hilal, echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf. Partidele au contat pentru etapa a 13-a din prima liga saudita, ultima a turului.

.

Fara nicio victorie la carma noii sale echipe, Al Ittihad, Victor Piturca se dueleaza in aceasta seara cu Al Ahli, locul secund in campionat, echipa antrenata de elvetianul Christian Gross, fara nicio infrangere in cele 12 etape disputate pana acum. Partida e programata sa inceapa de la ora 19:15.

Etapa trecuta, echipa antrenata de fostul selectioner al Romaniei a cedat pe propiul teren, la limita, unicul gol fiind marcat in minutelke de prelungiri. In acest moment, Al Ittihad ocupa locul cinci cu 22 de puncte.

De partea cealalta, Al Ahli merge excelent in campionatul intern, fiind neivinsa, cu doar patru remize inregistrate pana acum. Desi se afla la trei puncte in spatele liderului, Al Nasr, trupa pregatita de elvetianul Gross a reusit sa se impuna in meciul direct, disputat la Jeddah, scor 2-1, aceasta fiind singura infrangere de pana acum a liderului.

In sezonul trecut, Al Ahli s-a impus pe propiul teren si a remizat in deplasare. Cele doua echipe s-au duelat si in semifinalele Cupei Campionilor Arabiei Saudite, ambele partide fiind castigate de Al Hilal, insa a pierdut apoi finala in fata celor de la Al Shabab.