San Lorenzo o urmeaza pe Real Madrid in finala Campionatului Mondial al Cluburilor

san-lorenzoSan Lorenzo este ce-a de-a doua echipa calificata in ultimul act al Campionatului Mondial al Cluburilor. Argentinienii i-au invins dupa prelungiri, cu scorul de 2-1, pe neo-zeelandezii de la Auckland City, in semifinalele turneului.

In al doilea minut aditional al unei prime reprize sterse, fostul jucator al Cataniei, Pablo Barrientos, i-a adus in avantaj pe castigatorii Copei Libertadores. In partea a doua, in ciuda ocaziilor pe care le-au avut sud-americanii, Angel Berlanga a restabilit egalitatea pe contra-atac, in minutul 67, iar meciul a intrat in prelungiri. Golul calificarii lui San Lorenzo a fost marcat in al treilea minut din extra-time, de catre Mauro Matos cu un sut din afara careului, dupa ce campionii Oceaniei n-au reusit sa indeparteze mingea din acea zona.

Tot miercuri s-a disputat si meciul pentru locul cinci de la acest turneu. Pe acelasi ”Le Grand Stade de Marrakech”, algerienii de la ES Setif s-au impus in urma loviturilor de departajare in fata australienilor de la Western Sydney Wanderers. La finalul celor 90 de minute, scorul era 2-2, el mentinandu-se si dupa prelungiri. Au marcat Mullen (minutul 50 – autogol) si Ziaya (minutul 57), respectiv, Castelen (minutul 5) si Saba (minutul 89).

Finala dintre Real Madrid si San Lorenzo va avea loc duminica, la Marrakech, de la ora 21:30, in timp ce meciul pentru locul trei, Cruz Azul – Auckland City, va incepe cu trei ore mai devreme, in aceeasi zi.