CSU Asesoft Ploiesti pierde la scor acasa, dar se califica in Top 32 al Eurocup, de pe pozitia a patra din grupa E!

CSU-ASESOFTIn ultimul meci din grupa E a Eurocup CSU Asesoft Ploiesti a fost intrecuta de Partizan Belgrad, scor 65-85 (32-43), pastrandu-si locul 4, calificant in faza urmatoare. Merg mai departe Lietuvos Rytas Vilnius, de pe primul loc, cu opt victorii din 10 meciuri (98-88 cu Hapoel Ierusalim, ultima clasata), Banvit Bandirma si Krasni Oktiabr Volgograd, cu cate sase succese, formatia rusa impunandu-se in meciul direct, 80-68. Deoarece castigase in tur la o diferenta mai mare, 90-75, forma ia turca a incheiat pe locul al treilea.

Partizan a evoluat ca pe propriul teren, obtinand o victorie care putea fi si mai concludenta, daca tinem seama ca in sfertul al treilea conducea la un moment dat cu 73-40. Elevii lui Vladimir Arnautovic au mai recuperat cate ceva in ultimele 10 minute, pe care le-au castigat cu 23-12. Cosgeterul partidei a fost americanul Macvan, 25, de la oaspeti, secondat de coechiperul Bogdanovic, 15. De la teamul prahovean cele mai multe puncte le-au inscris americanii Brown, 14 si Lee, 12. Campioana Romaniei ajunge pentru prima oara in Top 32 al Eurocup, a doua competitie importanta dupa Euroliga.

Lokomotiv Kuban si Nancy, din Eurocup, dar si Galatasaray sau Valencia, din Euroliga, isi vor face aparitia in sala prahovenilor.