Real Madrid s-a calificat fara probleme in finala Campionatului Mondial al Cluburilor

real-finalaCampioana Europei in sezonul trecut, Real Madrid s-a calificat fara probleme in finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Ibericii au trecut, in semifinala, de mexicanii de la Cruz Azul, cu 4-0.

Fundasul golgheter al „galacticilor”, Sergio Ramos a deschis scorul dupa un sfert de ora. Francezul Karim Benzema a majorat diferenta in minutul 36 si a stabilit scorul pauzei. Bale (50′) si Isco (72′) au inscris si ei in repriza a doua, stabilind scorul final, 4-0. In poarta spaniolilor s-a evidentiat si Iker Casillas, care a aprat un penalty in minutul 40.

In finala ce se va juca sambata, Real Madrid o va intalni pe invingatoarea dintre San Lorenzo (campioana Americii de Sud) si Auckland City (campioana Oceaniei). Cea de-a doua semifinala se va juca in aceasta seara.

Echipa antrenata de Carlo Ancelotti a ajuns astfel la 21 de victorii consecutive in toate competitiile.