EXCLUSIV / Elena Frincu: „Am lasat-o acasa pe Narcisa Lecusanu, iar asta nu a fost bine! Infrangerea cu Ungaria ii apartine lui Tadici in totalitate!”

Elena-FrancuIn 1973, echipa noastra de handbal feminin ocupa locul doi la Campionatul Mondial. Din acea echipa de argint facea parte si sportiva Elena Frincu. Din pacate, in plin elan, cand se pregatea pentru JO 1976 de la Montreal, handbalista a avut ghinionul unei accidentari. De atunci si pana in 2005, fetele noastre n-au mai prins un loc pe podiumul vreunui Mondial. Marea noastra handbalista a acceptat sa faca o scurta analiza a parcursului echipei noastre de handbal feminin la actualul Campionat European.

Cred ca Gigi Tadici s-a dus cu o echipa pentru rezultat. Mi-as fi dorit sa mearga la acest European cu generatia lui Perianu, ajutata de Neagu, era mai ok. Bineinteles, Paula Ungureanu nu trebuia sa lipseasca si s-a vazut aportul ei extraordinar. Fetele cred ca s-au comportat normal, Norvegia era imposibil de batut, iar Ungaria a jucat acasa si stiti ca acel 5% conteaza. Infrangerea asta a fost infrangerea lui Tadici, dar nu vreau sa spun mai multe, mi-a fost antrenor… Dar un lucru e sigur, atunci cand vrei sa ajungi sus trebuie sa ai langa tine ajutoare puternice, nu antrenori «yes man»!

Se simte lipsa unui psiholog la echipa, chiar daca se spune ca antrenorul este cel mai potrivit. Cred ca Narcisa Lecusanu era cea mai potrivita in acest sens. Uite ca ea a stat acasa iar in locul ei a fost luat un antrenor care nu conteaza pentru handbalul romanesc. Domnul vicepresedinte Georgescu mi-a spus ca Tadici a dorit sa mearga cu ambii secunzi, iar domnul de la Craiova, Burcea, a fost sef de delegatie. Cred ca Romania avea de castigat mai mult daca o avea pe Narcisa langa echipa.

Oricum, sunt mandra ca domnul Gatu si toti cei care au lucrat in acest sport au facut atatea pentru ca aceasta echipa sa nu lipseasca de la un turneu final.

Atunci cand a revenit la echipa, eu am fost in CA, Tadici a promis o intinerire a echipei, dar nu am vazut asta. Patru dintre fete, care au jucat in prima echipa au fost peste 30 de ani …”, a declarat Elena Frincu, in emisiunea „Trafic Sport”.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Handbal

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB381824
2CFR Cluj371716
3CS U Craiova33179
4FC Botosani32189
5FC Viitorul291712
6Astra Giurgiu25176
7Dinamo Bucuresti24175
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2017-3
11Concordia Chiajna1717-4
12OSK Sf Gheorghe1117-20
13Gaz Metan Medias1017-23
14Juventus Bucuresti917-18