Doua echipe romanesti in sferturile cupelor europene de volei!

craiovaEchipele masculine SCM Universitatea Craiova si Dinamo Bucuresti s-au calificat in sferturile de finala ale cupelor continentale de volei.

Formatia olteana in Cupa CEV, iar cea din capitala in Challenge Cup. Unde ar putea ajunge miercuri seara si Alba Blaj, care va intalni in mansa retur a Cupei CEV pe Tauron MKS Dabrowa Gornica. Daca va castiga cu 3-0, dupa ce a pierdut in Polonia cu 1-3.

Craiovenii merg mai departe, la capatul unui dublu 3-0 cu Kecskemeti RC Ungaria. Mai intai, in deplasare, pe seturi, 25-21, 25-20, 25-9, apoi in propria sala, la 16, 24 si 18.

Dinamovistii s-au calificat dramatic in fata echipei Unirea Dej, gratie victoriei din asa numitul set de aur. Castigasera acasa cu 3-0, cu seturi simetrice 25-21, 25-21, 25-21, iar la Dej rezultatul dupa trei seturi a fost favorabil formatiei gazda, 25-20, 25-19, 25-29. A urmat un set pana la 15 puncte, in care oaspetii s-au dovedit mai proaspeti. Dupa o pauza prelungita la mai bine de un sfert de ora s-au desprins la 8-4, 12-6, 14-8, incheind cu 15-9.