FINAL / Romania – Spania 22-20. Tricolorele au facut un meci slab in prima repriza, dar au recuperat fenomenal in cea de-a doua! In ce conditii mergem mai departe!

rom-spania

UPDATE / Pentru ca Romania sa se califice mai departe, Danemarca trebuie sa remizeze cu Spania si Ungaria, iar maghiarele sa piarda in ultima etapa cu Norvegia, partida la care scandinavele ar trebui sa fie deja calificate de pe primul loc, informeaza Gsp.ro.

Daca minunea se va petrecere, Romania, Danemarca, Ungaria si Spania vor fi la egalitate de puncte la finalul grupei, iar pentru departajare se va face un clasament in patru. Si aici vor fi insa la egalitate de puncte, 3 la numar, astfel ca se va trece la golaveraj, unde Romania are avantaj datorita victoriei in fata Spaniei.
_____________________________

In cele din urma am reusit sa gestionam mai bine finalul de meci si sa castigam un meci la o diferenta mai mare de un gol. Romania – Spania s-a terminat 22-20, dupa ce la pauza ibericele conduceau cu 14-9!

Trebuia sa castigam acest meci la minimum doua goluri diferenta pentru a a mai spera la calificarea in semifinalele Campionatului European. Cristina Neagu a primit titlul de cea mai buna jucatoare a meciului.

FINAL, 22-20
’58 Goooool Neagu, 21-19
’57 Goooool Neagu 20-19
’55 Cabral arunca, Paula nu poate interveni! 19-19
’55 Goooool Elisei, 19-18!!!!
’51 In cele din urma Neagu inscrie superb
’48 Cristina Neagu rateaza aruncarea, puteam fi in avantaj!
’47 Bradeanu inscrie si ea, 17-17
’46 Gol Cristina Neagu!
’44 Gol Neagu de la 7 metri, am egalat!
’42 Parvut marcheaza si revenim la un gol in urma Spaniei

’41 Inscriu in sfarsit ibericele
’38 Din nou gol Romania
’34 Inscriem pe contraatac si revenim in joc!
’32 Marcheaza si Neagu, inscriem de doua ori in acest debut de repriza.
’31 Atac frumos al Romaniei, finalizat de Elisei.
’31 INCEPE REPRIZA SECUNDA!

PAUZA
28′ 9-14 Spania se distanteaza
27′ Tacalie rateaza de l a7m si nu am inscris d eminute bune
26′ Paula Ungureanu face minuni in poarta
25′ Paula Ungureanu pareaza extraordinar o aruncare de la 7m
24′ 9-13 Spania se distanteaza la 4 goluri
22′ 9-12 Ibericele pastreaza diferenta
20′ 9-11 Gol reusit de Perianu
19′ 8-11 Barbosa inscrie de la 7m
17′ 8-10 Se inscrie rapid de ambele parti
16′ 7-9 Barbosa inscrie
15′ 7-8 Inscrie Valentina Ardean
15′ 6-8 Spania inscrie de pe extrema
12′ 6-7 Suferim pe flancul drept si primim gol usor
11′ 6-6 Tacalie inscrie rapid si egalam
11′ 5-6 Spania inscrie usor si revine in avantaj
10′ 5-5 Spania egaleaza
10′ 5-4 Spania tine aproape
9′ 5-3 Chiper reuseste o bolta perfecta
8′ 4-3 Inscriu si ibericele
8′ 4-2 Tacalie inscrie
6′ Romania nu reuseste sa inscrie cu doua jucatoare in plus
5′ Neagu rateaza de la 7 m
5′ Romania are dubla superioritate numerica
4′ 3-2 Chipei inscrie de pe extrema
3′ Paula Ungureanu are interventii extraordinare in poarta
3′ Interventii miraculoase ale lui Navarro in fata lui Pintea si Adrean
2′ 2-2 Neagu inscrie de la 7m
1′ 1-2 Ardean inscrie primul gol al tricolorelor, dar Spania inscrie imediat
1′ 0-1 Spania inscrie primul gol

1 ‘Incepe partida

Azi, de la ora 17:00, Romania va disputa penutlimul meci din grupa 1 principala a Europeanul de handbal. Dupa infrangerea in fata Ungariei, tricolorele au sanse infime de a mai ajunge in semifinale.

Romania ocupa penultimul loc in grupa, iar pentru a prinde locul doi, tricolorele trebuie sa castige cu Spania si Polonia, Ungaria sa termine la egalitate cu Danemarca si sa pierda cu Norvegia, iar Spania sa termine la egalitate cu Danemarca, scenariu ce pare imposibil.

Pentru elevele lui Gheorghe Tadici, cea mai relaista optiune este locul 7, dar pentru asta trebuiesc obligaotriu doua victorii in ultimele doua partide din aceasta grupa. Dar miza cea mai importanta etse evitarea locului 12, primele 11 echipe de la acest turneu final se vor afla in prima urna valorica la tragerea la sorti pentru play-off-ul de calificare la Campionatul Mondial din 2015, care se va desfasura in Danemarca.

Ibericele sunt mult mai motivate, fiind favorite sa prinda un loc in penultimul act al Campionatului European.