FINAL / Astra – Viitorul 3-1. Protasov trece de Hagi si joaca in semifinalele Cupei Ligii!

astra-viitorul-cupa-ligiiAstra Giurgiu si Viitorul Constanta s-au intalnit duminica, de la ora 16:30, pe stadionul ”Marin Anastasovici”, in penultimul sfert de finala al Cupei Ligii. Partida a fost transata in primul sfert de ora, cand gazdele au reusit toate cele trei goluri. Gazdele au avut o tresarire de orgoliu la jumatatea reprizei secunde, insa nu au reusit decat golul de onoare, din penalty.

Astra a dat semne de revenire in campionat, acolo unde a batut-o pe Dinamo cu 6-1, in ultimul meci din tur, insa a fost readusa cu picioarele pe pamant in Europa League, acolo unde Salzburg a invins-o cu 5-1. Mai mult, la finalul acestei saptamanii, un fost jucator de-al ei, Alassane Toure, a vorbit in termenii extrem de critici la adresa clubului. Astfel, giurgiuvenii incearca sa se revanseze in Cupei Ligii, o competitie eliminatorie care ar trebui sa li se potriveasca, ei fiind atat detinatorii Cupei Romaniei, cat si ai Super Cupei.

De partea cealalta, Cupa Ligii poate fi doar un bonus pentru Gica Hagi si ai lui, Viitorul fiind o echipa care a incheiat turul la jumatatea clasamentului, dar care este preocupata de salvarea de la retrogradare. Trebuie spus ca, in optimile de finala, echipa care-si disputa meciurile de pe teren propriu la Chiajna, a trecut de FC Botosani, cea in fata careia s-a inclinat in ultimul joc de Liga 1.

Echipele care au evoluat:

Astra: Arampatzis – Rus, Ben Yousef, Oros, Morais – Laban, Seto, Florescu – Budescu, Alibec, Cristescu
Rezerve: Gavrilaş, Ioniţă II, De Amorim, Fatai, Jipa, Nicorescu, Răileanu

Viitorul: Buzbuchi – Manea, Nedelcu, Ţâru, Puţanu – Benzar, Perju – R. Marin, Tănase, Mitriţă – Vână
Rezerve: Ors, Boitoş, P. Iacob, Tudoran, D. Gheorghe, Hodorogea, Cruceru