Liga Nationala de baschet masculin / Stelistii, la prima infrangere, in propriul fief!

baschet-steauaEtapa cu numarul 11 din Liga Nationala masculina s-a incheiat duminica seara cu surprinzatoarea infrangere a liderei neinvinse pana atunci, Steaua CSM Eximbank, 88-90 (50-50), cu Gaz Metan Medias, in propria sala. Moment de care au profitat campionii en-titre de la CSU Asesoft Ploiesti, 75-61 (39-28), pe terenul echipei BC Timisoara. Care au acumulat 20 puncte, cu unul mai mult decat stelistii.

Partida care a schimbat lidera a fost extrem de echilibrata, dovada scorurile inregistrate in cele patru sferturi: 30-30, 20-20, 20-22, 18-20. Oaspetii s-au desprins la trei puncte, cu un minut si 34 de secunde inaintea incheierii jocului. Stelistii au redus diferenta la un singur punct, dar n-au reusit sa mai inscrie, mediesenii transformand o lovitura libera prin Plumb, care a stabilit rezultatul final. Cvintetul de baza al oaspetilor a marcat prin Pustahvar, 29, Nikolic, 17, Siladji, 15, Navickas, 14 si Plumb, 11. De la invinsi am retinut evolutia trio-ului Nicoara, 20 puncte-Barac,18-Watson,16.

Celelalte rezultatate: U BT Cluj-Napoca-Energia Tg. Jiu 92-72 (50-33), BCM Universitatea Pitesti-CSM Universitatea Oradea 99-94 (42-52), CSU Atlassib Sibiu-SCM Universitatea Craiova 75-61 (39-28), Timba Timisoara-BC Mures 72-75 (43-36). In primele opt se mai afla echipele din Pitesti, locul al treilea, 18 puncte, Oradea, 17, Sibiu, 16, Tg. Jiu, 15 si Medias,15.

Runda viitoare se va desfasura in week-end-ul premergator Craciunului.