Dortmund pierde din nou, iar Klopp ajunge la capatul rabdarii: ”Jucatorii nu sunt determinati”

dortmund la berlinHertha Berlin a provocat cea de-a noua infrangerea a Borussia Dortmund in 15 etape, dupa ce s-a impus cu 1-0 in meciul direct de pe ”Olympiastadion”, unicul gol fiind marcat de Julian Schieber, fost jucator al ”galben-negrilor”. Jurgen Klopp a avut, probabil, cea mai dura reactie de pana acum, criticand atitudinea jucatorilor sai.

Nu am fost suficient de determinati intr-un meci care insemna atat de mult. In prima repriza nu trebuia sa se intample ce s-a intamplat. Am jucat bine, dar nu ne-am concentrat in fata portii. Lucrurile merg intr-o directie total gresita. Mai avem doua meciuri pana la pauza de iarna si trebuie sa ne imbunatatim situatia dramatic pentru a doua parte a sezonului”, a declarat Klopp la conferinta de presa de dupa partida de la Berlin.

BVB a coborat din nou pe locul de play-off si va juca miercuri, pe ”Signal Iduna Park”, impotriva lui VfL Wolfsburg, a doua clasata in Bundesliga. Sambata se va deplasa la Bremen pentru un ultim meci al anului in fata unei echipe aflate in a doua jumatate.

Trebuie sa incepem sa luam din nou cate trei puncte din deplasare. Am facut de fiecare data primul pas spre revenir cu Gladbach, cu Hoffenhem, dar apoi ne-am impotmolit iar. E o rusine pentru echipa si pentru fani. Trebuie sa incepem sa obtinem rezultate din nou!”, a spus si fundasul stanga Marcel Schmelzer.

In ceea ce-l priveste pe marcatorul golului din meciul de sambata, Julian Schieber si-a exprimat regretul pentru situatia in care se afla Dortmund: ”A fost emotionant pentru mine sa vad cum meciul progreseaza dupa gol. Sunt foarte fericit ca am castigat. Ne-am aparat bine si am marcat. Dar trebuie sa recunosc ca mi-a fost greu sa-i vad pe fostii mei colegi suferind. A fost o situatie dificila pentru mine.