Real Madrid, la cota 20! Campioana Europei e pregatita pentru Campionatul Mondial al cluburilor

Cristiano-Benzema-bucurieReal Madrid bate tot in ultimele luni, indiferent de ce competitie este vorba. Echipa lui Carlo Ancelotti a ajuns la a 20-a victorie consecutiva, dupa 4-1 la Almeria, iar Cristiano Ronaldo a bifat o noua „dublă” ajungand la 25 de goluri in 15 etape din campionatul spaniol. Doar doua echipe din 20, cate sunt in Primera, au reusit sa marcheze mai mult decat el (Barcelona – 36 si Atletico Madrid – 27)!

Vineri seara, pe Estadio Juegos Mediterraneos, dupa un inceput mai greoi, controlat in mare parte de gazde, Isco a reusit sa deschida scorul in minutul 34, dupa o executie de zile mari. Peste doar 5 minute, Verza a egalat pentru gazde, o executie la fel de spectaculoasa, acesta avand sa fie si primul gol primit de madrileni in ultimele 4 meciuri oficiale.

Scorul pauzei avea sa fie stabilit de galezul Gareth Bale, care a ajuns la a 7-a reusita din acest sezon.

Almeria putea reveni in joc in minutul 62, cand Marcelo a faultat in careu (gelben), insa cel care egalase, Verza, a ratat, Casillas fiind in zi mare. Pe finalul jocului Real Madrid a mai inscris de doua ori, prin Cristiano Ronaldo.

In clasamentul din La Liga, Real Madrid conduce cu 39 de puncte, urmata de FC Barelona, 34, un meci mai putin disputat.

Real Madrid pleaca in Maroc pentru Campionatul Mondial al Cluburilor, iar primul meci il va avea la Rabat cu invingatoarea dintre Cruz Azul si „cosmarul” lui Laurentiu Reghecampf, Sydney Wanderers, care vor juca azi.