FINAL / Dinamo – U Cluj 0-0, dupa 120 de minute. „Cainii” se impun cu 3-2 la loviturile de departajare

dinamo u clujDinamo si Universitatea Cluj s-au intalnit in al doilea sfert de finala al Cupei Ligii, sambata seara, pe stadionul din Soseaua „Stefan cel Mare”. Scorul de 0-0 s-a mentinut atat dupa 90 de minute, cat si dupa 120, ajungandu-se, astfel, la loviturile de departajare, in urma carora Dinamo s-a calificat in semifinale. Din cele zece penalty-uri executate, doar jumatate au fost transformate, „cainii”, impunandu-se cu 3-2.

La „moartea subita”, clujenii au executat primii, iar Ceppelini a transformat primul 11 metri. Cosmin Matei a egalat, pentru ca Raul Costin sa trimita apoi peste poarta. Elton i-a adus in avantaj pe „ros-albi”, dupa care au urmat patru ratari. Marc s-a opus in fata lui Stojanovic si Skvorc, in timp ce Nedelcearu si Boubacar nu l-au putut invinge pe Dolha. A venit lovitura transformata de Kovacs, dupa care Valentin Lazar a marcat si i-a trimis pe dinamovisti in semifinale, acolo unde s-a calificat deja Pandurii.

DINAMO: Marc – Barboianu, Durimel, Nedelcearu, Grecu – Boubacar, Elton – C. Matei, V. Lazar, S. Filip – Bilinski

U CLUJ: Dolha – Jovanovic, Ninu, Skvorc, Bambara, R. Costin, V. Cristocea, Ceppelini, Gravenberch, Lemnaru, Mengolo