EXCLUSIV / Florin Motroc, egalat in ultimul minut de rivala la titlu: ”Poate e mai bine ca nu am castigat acest meci.”

motrocEchipa antrenata de Florin Motroc, Al Ramtha, a incheiat pe locul secund turul din prima liga din Iordania, dupa ce a remizat in meciul cu prima clasata, Al Wihdat, scor 1-1, dupa un gol incasat in minutele de prelungire. Tehnicianul a spus la Sport Total FM ca in astfel de meciuri organizarea tactica primeaza in fata calitatilor jucatorilor si este multumit de ce a realizat in aceasta prima jumatate de an la noua sa echipa

In primul rand, nu pot sa spun ca a fost un meci de o calitate tehnico-tactica nemaipomenita pentru ca miza a fost foarte mare. In special pentru echipa mea care este una noua. Am schimbat-o din temelii asta vara si am facut-o in sase luni sa se bata la campionat, este foarte apreciata in Iodania, i-am facut pe oamenii care iubeau aceasta echipa sa vine inapoi langa ea. Pentru mine asta sunt niste realizari.

A fost un meci de infarct. Le-am explicat jucatorilor ca in asemenea meciuri, cu asemenea miza spectacolul poate sa lipseasca. Eu am dat gol, am fost ferm convins ca voi specula un moment in care echipa adversa va gresi. N-am reusit sa gestionez avantajul. Cu cinci secunde inainte de final, la o faza in care ne aparam cu toata echipa, am luat gol, dintr-o faza fixa, dupa un lant de greseli.

Am readus speranta oamenilor din club ca se poate castiga un titlu. Sunt doua puncte intre noi si lider. Nu inseamna nimic asta.

La fel eram si cu Al Shabab. Tot la doua puncte am incheiat turul. Din punctul meu de vedere, fata de Shabab este un pas inainte. Am terminat sase luni neinvins.

Eu stiu mentalitatea si profilul psihologic al acestor jucatori. Dupa meci am avut foarte multe discutii cu jucatorii de parca s-a terminat campionatul. Poate e mai bine ca nu am castigat acest meci pentru ca astfel poate tratau mai superficial urmatoarele etape. Cateodata, tot raul e spre bine. Nu e usor de digerat cand iei gol in ultimul minut.

Calitatea individuala a jucatorilor la echipele normale sufera, dar ca pregatire, ca atitudine, ei sunt o natie de luptatori. Nu este usor sa joci impotriva unor jucatori agresivi.

Eu le-am aratat jucatorilor mei, acum doua saptamani, cum a castigat Manchester City campionatul acum doi ani in 15 secunde. Eu am facut egal ieri, dar sa pierzi in 15 secunde un campionat pe care il ai in mana…

Pe mine ma bucura ca echipa joaca fotbal si e respectata. De 4-5 ani nu mai era bagata in seama. Jucatorii formeaza un grup foarte puternic, unit.

Nu vreau sa-l critic pe antrenorul advers pentru ca mi-e bun prieten, dar nu se ridica la valoarea jucatorilor. Suntem singura echipa care le-a pus probleme.

Urmeaza o pauza de doua saptamani. Eu voi veni in tara, am vacanta, pe 3 ianuarie ma intorc la echipa”, a declarat Florin Motroc in emisiunea ”Liga de weekend”.