CSU Asesoft castiga la Ierusalim, dupa doua reprize de prelungiri si merge mai departe in Eurocup!

CSU-ASESOFTCSU Asesoft Ploiesti a obtinut a cincea victorie, din noua meciuri, in grupa E a EuroCup, 112-110, la capatul a doua reprize de prelungiri, pe terenul echipei Hapoel Ierusalim. Rezultat care i-a consolidat pozitia a patra, calificanta in faza urmatoare, la egalitate de puncte, 14, cu formatia rusa Krasni Oktiabr (Octombrie Rosu), invinsa de penultima clasata, Partizan Belgrad, 70-84. Desi a pierdut acasa, 66-71 cu lidera Lietuvos Ryvas, Banvit Bandirma-Turcia isi pastreaza locul secund, cu 15 puncte, la un punct de team-ul lituanian.

Campioana Romaniei a condus cu 45-38, la jumatatea timpului regulamentar, cu 71-62, la inceputul celui de-al treilea sfert, fiind egalata de Smith, cu zece secunde inainte de finalul primelor 40 de minute. In primele cinci minute de prelungiri scorul s-a mentinut strans, un alt american al gazdelor, Smith, restabilind din nou echilibrul, 96-96, cand mai erau 11 secunde. A doua repriza de prelungiri a inregistrat un forcing al echipei gazda, 106-100, urmat de revenirea oaspetilor, care au trecut la conducere, 107-106, dupa reusitele lui Lalovic patru puncte si Flowers, un cos de trei. Wright readuce pe Hapoel la conducere, 108-107, Runkauskas modifica tabela in favoarea prahovenilor, 109-108, Kitchen inscrie pentru formatia israeliana, 110-109, iar Lalovic si Mohhamed transforma cate o aruncare libera, aducand victoria echipei CSU Asesoft Ploiesti.

Miercuri, elevii lui Arnautovic si Ocokolic vor juca in propria sala cu Partizan Belgrad, cu sanse de a se clasa pe locul al treilea, daca formatia rusa nu va castiga acasa meciul cu Banvit Bandirma.