Auckland City castiga dupa loviturile de departajare primul meci de la Campionatul Mondial al Cluburilor

auckland-moghrebNeo-zeelandezii de la Auckland City, campionii Oceaniei, s-au calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial al Cluburilor, dupa ce au trecut in Play-off, in urma loviturilor de departajare, de catre marocanii de la Moghreb Tetouan.

In meciul disputat la Rabat, scorul de 0-0 s-a mentinut atat dupa 90 de minute, cat si dupa 120 de minute. Campionii Marocului, beneficiari ai unui wild-card, au ratat doua lovituri de la 11 metri, prin Jahouh (primul) si Khallati (ultimul), in timp ce de la Auckland, doar Bilen (al patrulea) nu a inscris. Au transformat, Krouch, Fall si Naim, de la africani, si Payne, Irving, White si Issa, de la neo-zeelandezi.

In sferturile de finala, Auckland City va juca impotriva algerienilor de la ES Setif, castigatori ai Ligii Campionilor Africii. Invingatoarea acestei partide o va intalni apoi, in semifinale, pe 17 decembrie, pe San Lorenzo, echipa care a cucerit Copa Libertadores in acest an.

Invingatoarea din UEFA Champions League, Real Madrid, va intra in competitie pe 16 decembrie si va juca impotriva castigatoarei dintrei Cruz Azul si Western Sydney Wanderers.