FINAL / Romania – Danemarca 29-29. Batem Ucraina si mergem mai departe!

Romania-Danemarca-handbal-feminin

Partida se termina la egalitate! Desi am avut un gol avans si atacul, danezele s-au aparat foarte bine si au inscis la ultima faza a meciului!

UPDATE, min 50 / Suntem egalati prea usor, ba chiar condusi pentru prima data, 23-24!

UPDATE, min 44 / Refacem diferenta de trei goluri, 23-10.

UPDATE, min 40 / Romania a fost egalata de Danemarca pentru prima data in acest meci. Scorul este de 20-20.

UPDATE, min 36 / Danemarca s-a apropiat din nou la doua goluri, in primele minute ale reprizei secunde. Romania conduce cu 19-17.

UPDATE, pauza / Un singur gol s-a marcat in ultimele minute ale reprizei. Romania pastreaza un avantaj de patru goluri la jumatatea meciului, conducand cu 16-12.

UPDATE, min 26 / Dupa mai multe minute in care s-a mers cap la cap, „tricolorele” s-au desprins din nou. Romania conduce cu 16-11.

UPDATE, min 21 / Distanta dintre cele doua echipe ramane aceeasi. Romania conduce cu 12-10

UPDATE, min 16 / Romania isi pastreaza avansul de 2 goluri. Conduce cu 9-7 dupa 16 minute.

UPDATE , min 10 / Avansul Romaniei a scazut la doua goluri. Scorul este de 7-5 in acest moment.

UPDATE, min 5 / Romania a inceput foarte bine meciul si conduce cu 4-0, dupa cinci minute.

UPDATE / Meciul va incepe intr-un sfert de ora. Ultima intalnire dintre cele doua reprezentative a avut loc in 2010, in finala mica a Campionatului European. Romania a luat medaliile de bronz, dupa ce a invins cu 16-15.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei va disputa marti seara, de la ora 19:15, al doilea meci in Grupa B la Campionatul European din Ungaria si Croatia. Intalnirea se va disputa in Fönix Hall din Debrecen.

Dupa debutul nefericit in fata Norvegiei, selectionata pregatita de Gheorghe Tadici va infrunta o alta reprezentativa nordica, care, dupa spusele presedintelui FRH, Alexandru Dedu, este cam la acelasi nivel cu campioana olimpica.

Anul trecut, Danemarca a incheiat Campionatul Mondial din Serbia pe locul 3, iar la acest Campionat European se afla printre favoritele la castigarea acestui trofeu. In primul meci din Grupa B, danezele au zdrobit nationala Ucrainei, scor 32-23.

In caz de un nou esec, „tricolorele” vor trebui sa invinga Ucraina in ultimul joc din grupa, pentru a accede in faza urmatoare, cel mai probabil, cu 0 puncte, avand in vedere ca scorurile cu ultima clasata vor fi sterse si vor fi pastrate doar cele dintre echipele calificate.

Ce ar însemna o victorie: calificarea sigura in faza a doua a grupelor si mentinerea teoretica in cursa pentru semifinale. Altfel, o clasare pana pe locul 7 inclusiv, ne asigura statutul de cap de serie pentru calificarile la europene din 2016, iar o clasare pana pe locul 11 inclusiv ne poate asigura, cu ceva noroc, o tragere la sorti mai blanda pentru mondiale.