UPDATE – Romania incepe Europeanul cu o infrangere la 8 goluri in fata Norvegiei

cristina-neagu-romania

UPDATE – Romania a pierdut primul meci de la Campionatul European de handbal feminin cu scorul de 27-19 in fata Norvegiei. Daca la pauza, scandinavele aveau un avantaj de noua goluri, diferenta a crescut chiar la 12 pe durata reprizei secunde. Cea mai buna marcatoare din acest meci a fost Cristina Neagu, cu sapte reusite.

UPDATE – Dupa prima repriza, Norvegia are un avantaj de noua goluri, conducand pe Romania cu 16-7. Nordicele s-au aflat in avantaj pe toata durata reprize. Dintre cele sapte goluri marcate de echipa lui Tadici, patru au fost reusite de Cristina Neagu.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei debuteaza duminica la Campionatul European din 2014, printr-un meci, la Debrecen, impotriva cvintuplei campioane continentale, Norvegia. Partida incepe la ora 19:15.

Din grupa B, mai fac parte Danemarca si Ucraina.

Lotul cu care selectionerul Gheorghe Tadici abordeaza acest turneu final este urmatorul:

Portari: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare), Ionica Munteanu (SCM Craiova), Denisa Dedu (Corona Brasov);

Extreme stanga: Valentina Elisei Ardean (HCM Baia Mare), Camelia Hotea (Corona Brasov);

Pivoti: Florina Chintoan (Universitatea Cluj), Crina Pintea (HC Zalau), Georgiana Ciuciulete (HC Zalau);

Extreme dreapta: Adriana Nechita (HCM Baia Mare), Laura Chiper (Corona Brasov);

Linia de 9 metri: Cristina Neagu (Buducnost Podgorica), Cristina Zamfir (Corona Brasov), Aurelia Bradeanu (Corona Brasov), Adriana Tacalie (Corona Brasov), Oana Bondar (Corona Braşov), Gabriela Perianu (Dunarea Braila), Daniela Babeanu (HCM Roman).