FINAL / Steaua – CSMS Iasi 1-0. Szukala aducea victoria cu un gol in ultimele minute

ste-csmsDuminica seara, Steaua a invins-o pe CSMS Iasi cu 1-0, in Ghencea, intr-un meci in care a evoluat in echipamentul galben, de deplasare, si cu emblema acoperita, dupa ce a pierdut procesul cu MApN. Unicul gol a fost marcat de Lukasz Szukala, dupa o greseala uriasa a defensivei iesene, intr-un final incendiar de meci, reusita polonezului fiind succedata de doua eliminari.

Avand in vedere ca CFR Cluj si Petrolul nu au evoluat inca, „ros-albastrii” se distanteaza la zece puncte fata de locul doi. Pentru ei urmeaza meciul decisiv din Europa League cu Dinamo Kiev, unde o simpla victorie nu le asigura calificarea in fazele eliminatorii ale competitiei.

In ceea ce ii priveste pe cei de la CSMS Iasi, acestia vor ierna pe locul 16 in Liga 1, la sase puncte de salvarea de la retrogradare.

Cele doua echipe se vor reintalni peste o saptamana, in sferturile Cupei Ligii, disputa urmand sa aiba loc la Iasi. Va fi al treilea duel dintre Steaua si CSMS Iasi, din aceasta toamna, ele confruntandu-se si in optimile de finala ale Cupei Romaniei.

Steaua: Arlauskis – Luchin, Szukala, Varela, Filip – Prepelita, Sanmartean – Popa, Chipciu, Tanase – Keseru

CSMS Iasi: Grahovac – I. Voicu, Plamada, Cr. Munteanu, Badic – Ciucur, Mihalache – Olah, Bosoi, Bole – L. Dobre