Campionii en-titre castiga meciul derby cu pitestenii si asteapta rezultatul liderei neinvinse

csuasesoftCSU Asesoft Ploiesti s-a impus la 20 de puncte in meciul din etapa cu numarul 10 a Ligii Nationale de baschet masculin impotriva ocupantei locului al treilea, BCM Universitatea Pitesti. Tabela a indicat la final 84-64, dupa ce la pauza conduceau oaspetii cu 33-32.

Elevii lui Vladimir Arnautovic au castigat primul sfert cu 28 13, dar in al doilea argesenii au fost mai buni, conducand cu 33-26, in minutul 18, diferenta reducandu-se la o singura lungime, 32-33. A urmat forcingul campionilor en-titre, care s-au desprins in invingatori din sfertul al treilea. O prestatie de exceptie a avut-o lituanianul Runkauskas, care a inscris 37 de puncte, cinci fiind marcate de dincolo de linia de 6,25 metri. Din formatia pregatita de Hristu Sapera s-a remarcat americanul Ross, autor a 24 de puncte. Prahovenii au 18 puncte si conduc ierarhia Ligii Nationale, cel putin pana la meciul pe care-l va juca Steaua CSM Eximbank duminica seara, pe terenul formatiei de pe locul 10, BC Mures. O victorie a bucurestenilor i-ar mentine invincibilitatea, egalandu-i pe actualii lideri.

Celelalte rezultate: Gaz Metan Medias-CSU Atlassib Sibiu 77-74 (37-33), U BT Cluj-Napoca-BC Timisoara 68-96 (33-49), CSM Universitatea Oradea-SCM Universitatea Craiova 75-68 (42-34), Energia Tg. Jiu-Timba Timisoara 81-61 (39-27). Formatia oradeana are acelasi numar de puncte, 16, cu teamul argesean.