FINAL / Astra – Dinamo 6-1. Set si meci pentru vicecampioana, de ziua lui Danciulescu! Din ’58 nu au mai luat „cainii” sase „boabe”!

ast-dinAstra a facut instructie cu Dinamo! Giurgiuvenii s-au impus cu 6-1 si i-au stricat fiesta lui Ionel Dănciulescu, care si-a serbat, in aceeasi zi, onomastica. Fostul atacant al „cainilor” a implinit 38 de ani.

Elevii lui Oleg Protasov au inceput furibund partida de la Giurgiu, iar Alibec putea deschide scorul inca din minutul 5, dar a reluat mult peste din vole, dintr-o pozitie ideala. La reluare, gazdele au putut primi un cadou nesperat din partea rivalilor, Cordos fiind foarte aproape de un autogol (’13). Pan la urma, cel care a spart gheata a fost Budescu. Nemarcat in careu, mijlocasul Astrei a reluat in plasa din doar cativa metri, golul fiind vehement contestat de dinamovisti (’16).

Seto a dus scorul la 2-0 dupa nici 4 minute, dar cel mai frumos gol al meciului a venit de la De Amorim. Brazilianul a expediat o torpila de la peste 20 de metri, fara sperante pentru Marc (’30). Golurile nu s-au terminat aici, pentru ca Oros si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, spre finalul primei reprize, dupa ce a punctat cu capul (’36).

In repriza secunda, Alexe a semnat prima ocazie a echipei sale in minutul 61, cu o lovitura de cap trimisa pe coltul lung. A fost doar un foc de paie, pentru ca Alibec si-a luat revansa, dupa doar cateva minute. Fostul jucator al Interului a inscris din interiorul careului (’69), dupa o pasa a lui De Amorim.

Trupa lui Danciulescu a reusit totusi sa marcheze golul de onoare, atunci cand Silviu Lung Jr. a gresit lamentabil in fata lui Bilinski, caruia i-a permis sa inscrie al optulea sau gol in acest sezon (’70). Cireasa de pe tort a fost pusa de Ben Youssef. Tunisianul a stabilit socrul final, 6-1, dintr-un penalty obtinut de Morais (’73).

_________________________________________________

Giurgiuvenii au un singur succes in ultimele 5 etape si au pierdut contactul cu primele clasate, iar distanta pana la liderul Steaua, de 13 puncte inaintea acestei runde, pare greu de recuperat in retur. Oleg Protasov isi doreste sa incheie anul cu o victorie in Liga 1.

Dinamovistii sunt la doar un punct in spatele giurgiuvenilor un succes la Giurgiu ii poate duce pana pe locul 4, cel putin pana la meciul Craiovei si al celor de la Targu Mures. „Ros-albii” au un singur succes in ultimele 4 etape, iar in ultimele 5 deplasari nu au facut niciun rezultat de egalitate.

Astra: S. Lung – L. Rus, Oros, Ben Youssef, J. Morais – Laban, Takayuki – Enache, Budescu, De Amorim – Alibec
Rezerve: Arampatzis, Grandin, M. Cristescu, A. Chitu, Pliatsikas, Al. Ionita

Dinamo: Marc – Fai, Nedelcearu, Cordos, S. Filip – Boubacar, Elton – Lazar, Barboianu, C. Matei – Alexe
Rezerve: Kovacs, Durimel, S. Dobre, I. Serban, Gavrila, Patrick Petre, Bilinski