Corina Caprioriu, Monica Ungureanu si Andreea Chitu s-au clasat in afara podiumului la GP-ul de la Tokyo

Corina+CaprioriuLa Marele Premiu de judo de la Tokyo, romancele Corina Caprioriu, Monica Ungureanu si Andreea Chitu s-au clasat pe locurile cinci si sapte la cateogoriile de 57, 48 si 52 de kilograme.

La 57 kg, Corina Caprioriu a concurat in grupa D, unde a obtinut doua victorii si o infrangere (in fata japonezei Kaori Matsumoto). Astfel, ea a intrat in recalificari, acolo unde a trecut de Laetitia Blot, mai intai, pentru ca mai apoi sa piarda la brazilianca Rafaela Silva, incheind pe locul al cincilea.

Monica Ungureanu a fost invins, in grupa D, la categoria 48 kg, de catre Ami Kondo, din Japonia. In recalificari, Ungureanu a fost invinsa de Paula Pareto, din Brazilia, si s-a clasat pe pozitia a saptea.

La categoria 52 kg, Andreea Chitu a castigat meciul din grupa A, cu Lien Pei Ju, dar a fost invinsa apoi de Yuki Hashimoto. Apoi, in recalificari, cubaneza Yanet Bermoy Acosta a invis-o pe Chitu, iar aceasta din urma a terminat a saptea concursul din Japonia.