FINAL / CSU Craiova – Steaua 0-1. Rusescu aduce calificarea „ros-albastrilor” in semifinalele Cupei

csu-craiova-steauaCS Universitatea Craiova si Steaua s-au intalnit, joi seara, in ultimul sfert de finala al Cupei Romaniei. Experienta stelistilor si-a spus cuvantul, campioana dominand prima repriza, cand a ratat si cateva mari ocazii de gol. Oltenii nu au reusit decat o singura faza notabila. Repriza secunda a inceput cu Universitatea avantata in atac, punand presiune, insa golul tot nu a venit in poarta „ros-albastrilor”. Meciul a fost decis de patrunderea lui Rapa in careu, iar interventia energica a lui Balgradean a dus la penalty-ul care a decis calificarea, transformat de Rusescu. Steaua ajunge din nou in semifinale si mai are doar un pas de a doua finala la rand in aceasta competitie.

Echipele de start:

CS U CRAIOVA: Balgradean – Tarnacop, Frasinescu, Izvoranu, Vatajelu – Madson, Brandan, Mateiu – Baluta, Bawab, Ferfelea.

Steaua: Cojocaru – Rapa, Luchin, Papp, Latovlevici – Prepelita (cpt), Breeveld – Stanciu, Neagu, Tosca – Rusescu