Aguero, din nou decisiv pentru Manchester City: doua goluri in poarta lui Pantilimon si o pasa decisiva pentru Jovetic

aguero-vs-sunderlandManchester City s-a impus cu 4-1, miercuri seara, pe ”Stadium of Light”, in fata lui Sunderland, in poarta careia s-a aflat Costel Pantilimon. Sergio Aguero s-a remarcat din nou, marcandu-i doua goluri fostului sau coechipier si pasand decisiv, o data, pentru Stevan Jovetic.

Scorul a fost deschis insa de catre Wickham, iar ”Black Cats” pareau capabile sa repete istoria ultimelor partide jucate contra ”cetatenilor” pe teren propriu. Sunderland s-a impus cu 1-0 in precedentele patru confruntari cu City. Aguero a egalat insa dupa doua minute, iar Jovetic si-a adus echipa in avantaj inainte de pauza. In partea doua a urmat golul lui Zabaleta si, apoi, cel de-al doilea al lui ”Kun”.

Diferenta din Chelsea si Tottenham ramane insa de sase puncte, pentru ca si ”albastrii” au castigat, 3-0 cu Tottenham. Vlad Chiriches a fost din nou titularizat ca fundas dreapta, iar adversarul sau direct a fost Eden Hazard. Belgianul a fost chiar cel care a marcat primul gol, dupa un un-doi superb cu Didier Drogba. Ivorianul a facut 2-0 imediat, iar, dupa meci, Mourinho a declarat ca Drogba a facut uitat absenta lui Diego Costa. In repriza a doua a punctat si al treilea atacant al lui Chelsea, Loic Remy, care a venit de pe banca.

Desi a avut un start senzational de campionat, Southampton pare a avea probleme in meciurile cu echipele mari din Premier League. Saints a fost invinsa dramatic, de Arsenal, cu 1-0, pe ”Emirates Stadium”, printr-un gol marcat de Alexis Sanchez in minutul 89, asta dupa ce, duminica, au pierdut cu 3-0, la Manchester, in fata lui City.

Manchester United a trecut marti de Stoke City cu 2-1 si, in ciuda numeroaselor accidentari, trece prin cea mai buna perioada a sezonului, echipa lui Louis van Gaal ajungand la patru succese consecutive.

Newcastle, dupa 15 puncte obtinute in cinci etape, se afla pe o linie descendenta, obtinand doar un egal la Burnley, remiza venind dupa o infrangere, in week-end, cu West Ham.

De remarcat ar mai fi faptul ca Aston Villa a reusit, in sfarsit, sa castige din nou un meci, dupa o pauza de noua etape, in care au pierdut sase meciuri si au facut trei egaluri.