Partida derby a echipelor romanesti din Liga MOL a revenit brasovenilor!

hochei-corona-dab-docler3Duelul dintre Corona Brasov si HC Csickszereda contand pentru o noua etapa a Ligii MOL la hochei pe gheata, desfasurat in sala din orasul de langa Tampa, a fost castigat de echipa gazda. Care s-a apropiat la trei puncte de Nove Zamky-Slovacia, avand si un meci mai putin jucat.

Brasovenii s-au impus cu 4-3 (1-1, 2-2, 1-0), reusind sa revina pe tabela de marcaj dupa ce au fost condusi cu 1-0 si 3-1. Tranca a deschis scorul in minutul 4, Mihaly a egalat dupa doua minute, iar Salonen si Spady l-au dus la 3-1 in favoarea oaspetilor.

In mai putin de un minut si jumatate din repriza a doua,, Virag si Nagy au restabilit echilibrul, iar Saluga a marcat golul victoriei, cu aproape trei minute inainte de final. Continua sa conduca Dab Docler, 47 puncte, din 21 de meciuri, secondata de Miskolci Jegesmedvedek, 46 (22), Nove Zamky, 43 (22), Corona Brasov, 40 (21).

Ciucanii raman pe ultima pozitie, cu 11 puncte, dupa 21 de meciuri si mai au ca obiectiv Cupa Romaniei, in finala careia, daca se vor califica, ar putea intalni din nou Corona Brasov.

Vineri si sambata ambele echipe vor evolua in deplasare, Corona cu Nove Zamky si apoi cu Ferencvaros Budapesta, iar Ciucul impotriva celor de la Debrecen si a doua zi, a formatiei Miskolci Jegesmedvedek